😉 DON BOSCO: 👉 Choďte za Jozefom! 📌 Z mnohých spisov sa ukazuje, ako veľmi don Bosco mal rád svätého Jozefa: vybral ho medzi pat…

😉 DON BOSCO: 👉 Choďte za Jozefom!
📌 Z mnohých spisov sa ukazuje, ako veľmi don Bosco mal rád svätého Jozefa: vybral ho medzi patrónov oratória, remeselníkov zveril pod jeho ochranu a pre študentov ho vyhlásil za patróna pri skúškach.
🙏 Okrem toho don Bosco zdôrazňuje o svätom Jozefovi, že je ochrancom umierajúcich. V texte modlitebnej knižky pre mladých „Vystrojený mladík“ píše: „Svätý Jozef, keďže mal závideniahodný dar umierať v prítomnosti Ježiša a Márie, je nám daný ako ochranca umierajúcich. Preukazujme počas nášho života úctu svätému Jozefovi, aby nám stál na pomoci vo chvíli smrti“.
🙏 Večer 17. februára, ako nám to prinášajú Životopisné pamäte, don Bosco takto hovorieval svojim chlapcom: „Zajtra sa začína mesiac svätého Jozefa a želám si, aby ste sa všetci dali pod jeho ochranu: ak ho budete vzývať zo srdca, získa vám to akúkoľvek milosť či duchovnú alebo časnú, ktorú len môžete potrebovať. Keď sa ráno zobudíte, povedzte: Ježiš, Jozef, Mária, dávam vám svoje srdce a dušu. Večer pred spaním: Ježiš, Jozef, Mária, pomáhajte mi v poslednej chvíli“.
📗 V roku 1867 don Bosco publikoval Život svätého Jozefa, v ktorom zozbieral materiál z evanjelií a zo spisov, ktoré vtedy kolovali. Kniha má 22 kapitol a tiež krátku zbierku modlitieb k Ježišovmu pestúnovi. V texte don Bosco píše: „Vari nemáme veriť, že medzi blaženými, ktorých si nábožne ctíme, svätý Jozef nie je, po Márii, najmocnejší pred Bohom a správne si zasluhuje našu dôveru a našu úctu?“
Don Bosco sa veľmi radoval, keď 8. decembra 1870 Pius IX. vyhlásil svätého Jozefa za ochrancu univerzálnej Cirkvi; a v roku 1871 don Bosco vyhlásil, že vo všetkých saleziánskych domoch sa má zachovávať 19. marca deň pokoja – na civilnej úrovni práve vtedy v Piemonte bol tento sviatok vymazaný z počtu sviatočných dní.
🔎 V kostoloch, ktoré don Bosco postavil, vždy chcel, aby sa urobil aj oltár svätého Jozefa. A tak v Bazilike Márie Pomocnice v Turíne, aj v Bazilike Božského Srdca v Ríme ešte i dnes môžeme obdivovať dve žiarivé vyobrazenia svätého Jozefa, spolu s Máriou a Ježišom.
Obraz v bazilike v Turíne namaľoval ten istý maliar Lorenzone, ktorý je autorom aj hlavného obrazu Pomocnice, a zadanie mu dal sám don Bosco, ktorý chcel, aby bol svätý Jozef zobrazený v strede s Ježiškom v náručí, ktorý drží košík s ružami a podáva ich po jednej otcovi a ten ich necháva padať ako milosti na oratórium na Valdoccu.
Bazilika v Ríme mala byť dokonca pôvodne zasvätená svätému Jozefovi. Obraz na oltári svätého Jozefa vyjadruje skutočne majestátnu postavu ochranu univerzálnej Cirkvi – Jozef má ruku nad Bazilikou svätého Petra, ktorú k nemu prináša anjel.
Na oboch obrazoch navrchu sú dvaja cherubíni držiaci stuhu s nápisom: „Ite ad Joseph“ – „Choďte za Jozefom!“ 🚶‍♂️🚶‍♀️


Autor správy, foto a správu publikoval saleziani.sk on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Otec biskup Jozef, všetko naj k meninám 🎁 Bratislavská arcidiecéza TK KBS

So mar 19 , 2022
Otec biskup Jozef, všetko naj k meninám 🎁 Bratislavská arcidiecéza TK KBS Autor správy, foto a správu publikovala TK KBS on Facebook Zdroj Read More

Čitatelia, ktorí si prečítali tento článok si prečítali aj tieto