Anjel Pána: Keď čítaš Božie slovo, v tvojej duši nastupuje „dnes“

Pri modlitbe Anjel Pána na 3. cezročnú nedeľu, ktorá sa slávi ako Nedeľa Božieho slova, sa Svätý Otec pozval veriacich k pravidelnému kontaktu s Božím slovom, prežívaným nie ako minulosť, ale ako Božie „dnes“. Vyslovil aj osobitnú výzvu k modlitbe za pokoj na Ukrajine a navrhol na tento úmysel osobitný deň modlitby v najbližšiu stredu 26. januára.

„Keď čítaš Božie slovo, v tvojej duši nastupuje „dnes“, ak ho dobre chápeš,“ vysvetlil Svätý Otec s poukázaním na Ježišovo prvá kázanie v nazaretskej synagóge. Pri príležitosti Nedele Božieho slova zvlášť poďakoval kazateľom za ich službu a povzbudil ich, aby ich kázňam nechýbalo „pomazanie Duchom Svätým“. Všetkým veriacim pápež odporúčal vytvoriť si návyk denného čítania úryvku z evanjelia a tento rok osobitne z Lukášovho „evanjelia milosrdnstva“.

Po modlitbe Anjel Pána pápež František vyzdvihol životný príklad nových blahoslavených, štyroch mučeníkov Salvádoru:

„Drahí bratia a sestry, včera boli v San Salvadore blahorečení jezuitský kňaz Rutilio Grande García a dvaja laickí spoločníci, a františkánsky kňaz Cosme Spessotto, mučeníci za vieru. Stáli pri chudobných, vydávali svedectvo o evanjeliu, pravde a spravodlivosti až po vyliatie svojej krvi. Nech ich hrdinský príklad vzbudí v každom túžbu byť odvážnym tvorcom bratstva a pokoja. Zatlieskajme novým blahoslaveným!“

Osobitnou výzvou s vyhlásením dňa modlitby za pokoj reagoval Svätý Otec na napätú situáciu a nárast hrozby ozbrojeného konfliktu okolo východnej hranice Ukrajiny:

„So znepokojením sledujem nárast napätí, ktoré hrozia zasadiť nový úder pokoju na Ukrajine a spochybňujú bezpečnosť európskeho kontinentu s ešte širšími dôsledkami.

Vrúcne vyzývam všetkých ľudí dobrej vôle, aby sa modlili k všemohúcemu Bohu za to, aby každý politický krok a iniciatíva slúžili ľudskému bratstvu, skôr než straníckym záujmom. Ten, kto presadzuje vlastné ciele na úkor iných, znevažuje vlastné povolanie človeka, pretože všetci sme boli stvorení ako bratia.

Z tohto dôvodu a s obavami vzhľadom na súčasné napätia navrhujem, aby budúca streda 26. januára bola dňom modlitby za pokoj.“

Pápež pripomenul aj prebiehajúci ekumenický týždeň a dal do povedomia svoje nedávne rozhodnutie zaradiť medzi učiteľov Cirkvi sv. Ireneja z Lyonu, biskupa, mučeníka a veľkého teológa 2. storočia:

„V kontexte Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov som prijal návrh, ktorý prišiel z viacerých strán, a vyhlásil som sv. Ireneja z Lyonu za učiteľa univerzálnej Cirkvi.

Náuka tohto svätého pastiera a učiteľa je ako most medzi Východom a Západom: preto ho označujeme za Učiteľa jednoty, Doctor Unitatis. Nech nám Pán dá na jeho príhovor, aby sme pracovali všetci spoločne na plnej jednote kresťanov.“

Pápež napokon pozdravil z okna Apoštolského paláca pútnické skupiny z rôznych krajín, prítomné na námestí, medzi nimi aj talianskych skautov a skupinu Argentínčanov. Rozlúčil sa tradičným spôsobom:

„Prajem vám všetkým peknú nedeľu. A prosím, nezabudnite sa za mňa modliť. Dobrú chuť k obedu a dovidenia.“

Vatican News TK KBS


Pri modlitbe Anjel Pána na 3. cezročnú nedeľu, ktorá sa slávi ako Nedeľa Božieho slova, sa Svätý Otec pozval veriacich k pravidelnému kontaktu s Božím slovom, prežívaným nie ako minulosť, ale ako Božie „dnes“. Vyslovil aj osobitnú výzvu k modlitbe za pokoj na Ukrajine a navrh…

Autor správy, foto a správu publikovala TK KBS on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Pápež vyhlásil na stredu 26. januára deň modlitby za pokoj

Ne jan 23 , 2022
Pápež František vyhlásil na stredu 26. januára deň modlitby za pokoj v súvislosti s napätou situáciu pri východnej hranici Ukrajiny. Dnes pri poludňajšej modlitbe Anjel Pána Svätý Otec po udelení požehnania veriacim z okna pápežského domu reagoval na nárast napätia medzi Ruskom a Ukrajinou. Vyslovil pozvanie k modlitbe za pokoj […]

Čitatelia, ktorí si prečítali tento článok si prečítali aj tieto

Bleskové správy