Biskup Viliam Judák píše pre Katolícke noviny: Na cestu novokňazom

V radostnej atmosfére času, keď do Pánovej vinice prichádzajú noví pracovníci, sa opäť pýtame: Kto je novozákonný kňaz? Aký by mal byť? Pre Katolícke noviny o tom píše nitriansky biskup Mons. Viliam Judák.

„Kto sa s vierou pozerá na kňazskú službu, vie, že radosť kňazského povolania spočíva v tom, že sme „povýšení“ k sviatostnej službe. Isto, je tu legitímna potreba opatrnosti, aby sa kňaz nestal robotom, mechanickým „automatom“ v slávení sviatostí. Pokiaľ však v ich silu verí a je hlboko presvedčený, že to je to najlepšie, čo môže pre iných urobiť, nehrozí mu, že sa stane bezduchým vykonávateľom týchto sviatostných úkonov,“ prihovára sa čitateľom novín biskup Judák. „Preto je kňazstvo povolanie, nie kariéra. Je to predefinovanie seba samého, nie iba ďalšia služba. Je to spôsob života a nie zamestnanie. Stav bytia, nielen nejaká funkcia. Trvalý záväzok, nie dočasný. Identita, s ktorou sa má kňaz stotožňovať po celý život. Kňaz je tu pre všetkých,“ uvádza.

Prítomnosť kňaza medzi ľuďmi nie je len fyzická, pokračuje ďalej biskup Judák. „Kňaz by sa od ľudí nemal izolovať ani emocionálne, ani duchovne. Kňazi sú sprostredkovatelia Božích milostí. Ľudia čakajú, že budú Božími mužmi a že im budú Boha pripomínať, ako zdôrazňoval pápež Ján Pavol II. v apoštolskej exhortácii Pastores dabo vobis: „Kňaz musí byť mužom Božím, ktorý patrí Bohu a obracia mysle ľudí k Bohu. Ľudia čakajú, že im ich kňazi budú pomáhať obrátiť sa k Bohu… preto kňaz musí mať veľmi hlboký a intenzívny vzťah s Pánom,“ píše. „Nech ste, milí novokňazi, ktorí ste z ľudí, aby ste boli pre nich v oblastiach, ktoré sa týkajú Božích hodnôt, verní, horliví a svätí! Vyprosujeme vám ochotu a milosť slúžiť Bohu a Božiemu ľudu s nerozdeleným srdcom,“ dodáva biskup Judák.

Biskupstvo Nitra TK KBS


V radostnej atmosfére času, keď do Pánovej vinice prichádzajú noví pracovníci, sa opäť pýtame: Kto je novozákonný kňaz? Aký by mal byť? Pre Katolícke noviny o tom píše nitriansky biskup Mons. Viliam Judák.

Autor správy, foto a správu publikovala TK KBS on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

✝️ #čítamebreviár Všemohúci Bože, daj, aby sme chvály, ktorými ťa teraz oslavujeme, mohli slávnejšie spievať s tvojimi svätými...

Pi jún 10 , 2022
✝️ #čítamebreviár Všemohúci Bože, daj, aby sme chvály, ktorými ťa teraz oslavujeme, mohli slávnejšie spievať s tvojimi svätými vo večnosti. (Úryvok z modlitby ranných chvál breviára) Autor správy, foto a správu publikovala TK KBS on Facebook Zdroj Read More

Čitatelia, ktorí si prečítali tento článok si prečítali aj tieto

Bleskové správy