Marián Gavenda o kardinálovi Tomkovi / Vďaka nemu sa dostali Ratzinger a Wojtyła medzi teologickú špičku

Najstarší kardinál na svete Jozef Tomko oslavuje 98 rokov. Desaťročia ovplyvňoval celosvetové cirkevné dianie.
Kňaz a publicista Marián Gavenda strávil desiatky hodín v rozhovoroch s kardinálom Jozefom Tomkom. V Postoj TV približuje zaujímavosti z jeho života, spomína na spoločné chvíle a poukazuje na udalosti, o ktorých vie len málokto, avšak ktoré boli zlomové v Tomkovom cirkevnom pôsobení.

Mnohí na Slovensku začali Jozefa Tomka intenzívne vnímať až ako prefekta Kongregácie pre evanjelizáciu národov, keď sa stal zároveň aj kardinálom. Málokto registroval, že pôsobil už predtým na kľúčových pozíciách v Kongregácii pre náuku viery a v Kongregácii pre biskupov.

„Vďaka svojej pracovitosti, úžasnej jazykovej vybavenosti aj neustálemu vzdelávaniu vyhral konkurz na vedúceho doktrinálneho oddelenia Kongregácie pre náuku viery. Ocitol sa tak na veľmi významnom poste v čase Druhého vatikánskeho koncilu. Nastúpil jednoducho povedané na to správne lietadlo a potom už na ňom letel,“ vysvetľuje Marián Gavenda.

Tiež nie je veľmi známe, že práve Jozef Tomko dostal vtedy ešte pomerne neznámych teológov Ratzingera a Wojtyłu medzi svetovú teologickú špičku. Tomko dostal po Druhom vatikánskom koncile poverenie zostaviť a zvolať Medzinárodnú teologickú komisiu.

„Okrem vtedajších zvučných mien pozval do nej aj mladého profesora Josepha Ratzingera, ktorý zahviezdil na koncile ako poradca kolínskeho kardinála Fringsa. Do tohto prostredia uviedol aj veľmi schopného Karola Wojtyłu. Predsa len kardinál z Krakova zo socialistického bloku bol medzi svetovými teológmi neznámy a Tomko ho prvýkrát dostal na svetovú úroveň,“ hovorí Gavenda.

Svet kresťanstva TK KBS


Najstarší kardinál na svete Jozef Tomko oslavuje 98 rokov. Desaťročia ovplyvňoval celosvetové cirkevné dianie.  

Autor správy, foto a správu publikovala TK KBS on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Pápež: V Božom mene, zastavte! Myslite na siroty!

Ne mar 13 , 2022
„Nikdy nie vojnu! Myslite najprv na deti, ktorým sa upiera nádej na dôstojný život. Na deti zabité či zranené, na siroty. Na deti, ktoré majú ako hračky zvyšky z vojny… V Božom mene, zastavte!“ Týmito slovami vyslovil svoju opätovnú výzvu Svätý Otec František v sobotu 12. marca 2022, keď vojnový […]

Čitatelia, ktorí si prečítali tento článok si prečítali aj tieto