Nedeľné zamyslenie biskupa Jána Kuboša: Ježišov pohľad

Na 6. nedeľu v Cezročnom období ponúkame zamyslenie Mons. Jána Kuboša, diecézneho administrátora Spišskej diecézy.

„On uprel oči na svojich učeníkov a hovoril: „Blahoslavení chudobní, lebo vaše je Božie kráľovstvo. Blahoslavení, ktorí teraz hladujete, lebo budete nasýtení. Blahoslavení, ktorí teraz plačete, lebo sa budete smiať. Blahoslavení budete, keď vás budú ľudia nenávidieť, keď vás vylúčia spomedzi seba, potupia a ako zlo zavrhnú vaše meno pre Syna človeka“ (Lk 6, 20 – 22).

Skôr, ako Ježiš vyslovuje blahoslavenstvá, upiera svoj pohľad do tvárí svojich najbližších. V nich vidí chudobu; ale aj nedostatok jedla či nedostatok radosti. Je ochotný naplniť ich túžby, urobiť všetko, čo im „vidí na očiach“, aby boli blažení.

Blahoslavenstvá vykresľujú tvár Ježiša Krista a opisujú jeho lásku… (KKC 1717)

Ľudský pohľad je mocný, pretože je výrazom duše. Ježišov pohľad je neporovnateľne mocnejší, – preniká myseľ i srdce. Ak Boh prebýva v duši, potom človek môže svojím pohľadom odovzdávať Boha ostatným ľuďom.

Ježiš upiera svoj pohľad i na mňa a povzbudzuje ma. On vie, čo všetko ma čaká. Aj ťažké chvíle. Ak všetko budem znášať v spojení s ním, s pohľadom upretým na neho, už teraz sa môžem radovať, lebo blahoslavenstvá sú adresované i mne.

So sv. Augustínom sa modlime: „Akože ťa teda mám hľadať, Pane? Lebo keď hľadám teba, svojho Boha, hľadám blažený život. Budem ťa hľadať, aby žila moja duša. Lebo moje telo žije z mojej duše a moja duša žije z teba.“

A so žalmistom často opakujme: Pane, ja hľadám tvoju tvár. Neodvracaj svoju tvár odo mňa (Ž 27).

Rádio Lumen TK KBS


Na 6. nedeľu v Cezročnom období v liturgickom roku C vám ponúkame zamyslenie Mons. Jána Kuboša, diecézneho administrátora Spišskej diecézy.

Autor správy, foto a správu publikovala TK KBS on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Srdečná pozvánka pre všetkých!!

Po feb 14 , 2022
Srdečná pozvánka pre všetkých!! Autor správy, foto a správu publikoval Mládež Bratislavskej eparchie on Facebook Zdroj Read More

Čitatelia, ktorí si prečítali tento článok si prečítali aj tieto