Nedeľné zamyslenie biskupa Jána Kuboša: Pozorne s vierou počúvať hlas Dobrého pastiera

Na 4. veľkonočnú nedeľu vám ponúkame zamyslenie Mons. Jána Kuboša, spišského diecézneho administrátora.

Ježiš povedal: „Moje ovce počúvajú môj hlas, ja ich poznám a ony idú za mnou. Ja im dávam večný život. Nezahynú nikdy a nik mi ich nevytrhne z ruky. Môj Otec, ktorý mi ich dal, je väčší od všetkých a nik ich nemôže Otcovi vytrhnúť z ruky. Ja a Otec sme jedno“ (Jn 10, 27-30).

Keď nám blížny niečo hovorí, stačí byť len chvíľu nepozorný, a nepochopenie je na svete (napr. aj v žalme (Ž 14) čítame, že Boha niet. Ak sme nepozornosťou nezaregistrovali predchádzajúce slová: Blázon si v srdci hovorí, vznikne závažný omyl). Chybou viacerých poslucháčov Ježiša však nebola obyčajná nepozornosť, ale neochota veriť. Len pozorné počúvanie s vierou nám pomáha objavovať súvislosti Božieho zjavenia.

Ovečky Dobrého Pastiera idú za ním práve preto, lebo poznajú súvislosť – prinajmenšom tú, ktorá sa týka dobroty Pastiera a jeho hlasu. Snáď aj preto sv. Tomáš hovorí: Zrak môj i chuť chceli by ma oklamať, ale sluch ma učí pevnú vieru mať…

So sústredenosťou a upriamenosťou Ježiša na nás súvisia aj jeho slová: „nik mi ich nevytrhne z ruky“ (Jn 10, 28b).

Vreckoví zlodeji využívajú chvíľkovú nepozornosť. Dokážu okradnúť človeka keď to najmenej čaká. Ak Ježiš hovorí, že Jeho ovečky Mu nik nevytrhne z ruky, dáva tým najavo svoju silu i svoju upriamenosť na nás, – jeho ovečky. Niet tam ani sekundovej nepozornosti, v ktorej by zlý duch mohol niekoho z Jeho ruky vytrhnúť.

„Ukázal silu svojho ramena…“ (Lk 1, 51a) – tak sa modlievame vo vešperách. Ukázal ju nie v bitke s mečom, ale v boji s hriechom a smrťou – na kríži. Kríž má byť aj mojou posilňovňou, aby som v boji s hriechom mohol ukázať silu svojho ramena!

Pousilujme sa teda o väčšiu sústredenosť pri počúvaní Božieho slova, aj pri počúvaní blížneho. Aj týmto sa môžeme ešte viac pripodobniť Dobrému Pastierovi, Ježišovi Kristovi. Amen.

Rádio Lumen TK KBS


Na 4. veľkonočnú nedeľu vám ponúkame zamyslenie Mons. Jána Kuboša, spišského diecézneho administrátora.

Autor správy, foto a správu publikovala TK KBS on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

✝️ #čítamebreviár Všemohúci a večný Bože, veď nás stále k nebeskej radosti, aby tvoje pokorné stádo došlo tam, kam nás predišiel...

Ne máj 8 , 2022
✝️ #čítamebreviár Všemohúci a večný Bože, veď nás stále k nebeskej radosti, aby tvoje pokorné stádo došlo tam, kam nás predišiel náš vznešený pastier Ježiš Kristus. (Úryvok z modlitby ranných chvál breviára) Autor správy, foto a správu publikovala TK KBS on Facebook Zdroj Read More

Čitatelia, ktorí si prečítali tento článok si prečítali aj tieto