Pápež požehnal slovenskú pamätnú tabuľu určenú na hrob sv. Cyrila

Pápež František požehnal pamätnú tabuľu v slovenčine, venovanú pamiatke slovanských apoštolov sv. Cyrila a Metoda, ktorá bude umiestnená pri hrobe sv. Cyrila v podzemí Baziliky sv. Klimenta. Urobil tak v závere generálnej audiencie na Námestí sv. Petra, keď mu tabuľu predložil na požehnanie veľvyslanec SR pri Svätej stolici Marek Lisánsky v sprievode cirkevného radcu veľvyslanectva Pavla Zvaru.

Na vrchu tabule z hnedastého prírodného kameňa sú pod znakom Slovenskej republiky uvedené slová: „Pamiatke slovanských apoštolov svätého Konštantína – Cyrila a svätého Metoda, spolupatrónov Slovenska a Európy“. Nasleduje citát z prvotného diela slovanskej písomnosti, Konštantínovej básne Proglas:

„Som spev pred svätým Evanjeliom! Ako už od prorokov máme chýry, národy budiť Kristus príde raz, lebo je svetlom, čo sa svetom šíri“ (Proglas, verš Prvý).

Text na kamennej platni s rozmermi 40 x 50 cm uzatvára nápis: „S večnou úctou a vďakou. Slovenský národ“ a letopočet „A.D. MMXXII“.

Hneď po audiencii delegácia veľvyslanectva navštívila kardinála Jozefa Tomka v jeho byte neďaleko Vatikánu. Predstavila mu tabuľu, ktorej inštalácia na historickom mieste v podzemí baziliky San Clemente sa plánuje koncom týždňa. Práve kardinál Tomko bol pri zrode oltára postaveného nad hrobom sv. Cyrila pred 70. rokmi z iniciatívy severoamerických Slovákov.

Vatican News TK KBS


Pápež František požehnal pamätnú tabuľu v slovenčine, venovanú pamiatke slovanských apoštolov sv. Cyrila a Metoda, ktorá bude umiestnená pri hrobe sv. Cyrila v podzemí Baziliky sv. Klimenta. Urobil tak v dnešnú stredu 15. júna v závere generálnej audiencie na Námestí sv. Petra, …

Autor správy, foto a správu publikovala TK KBS on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Od smrti hrdinskej matky Chiary Petrillovej uplynulo už desať rokov

St jún 15 , 2022
Ubehlo desať rokov od smrti Chiary Corbella Petrillovej – aj na Slovensku známej matky troch detí pochádzajúcej z Ríma, ktorej diecézna fáza procesu blahorečenia sa začala v roku 2018 (13. júna 2022). V predvečer výročia Chiarinej smrti predsedal osobitnej svätej omši v Pápežskej bazilike Panny Márie, Kráľovnej anjelov (Santa Maria […]

Čitatelia, ktorí si prečítali tento článok si prečítali aj tieto

Bleskové správy