Photos from Gymnázium sv. Jána Zlatoústeho – GJZ’s post

🇩🇪🇸🇰Erasmus + mobilita žiakov Gymnázia sv. Jána Zlatoústeho v Nemecku🇸🇰🇩🇪

Morgen! Hallo! Guten Tag! Od 29.1. do 9.2.2024 študovalo vďaka programu Erasmus+ 5 žiakov Gymnázia sv. Jána Zlatoústeho na nemeckej škole BBS Vulkaneifel v Gerolsteine, v spolkovej krajine Porýnie-Falcko, len kúsok od Luxemburska. Malé mestečko Gerolstein leží v srdci hornatého regiónu Eifel, a tak mali naši žiaci vždy pred očami nádhernú scenériu. Žiaci trávili doobedia v škole, porovnávali náš a nemecký vyučovací systém, zlepšovali sa v nemeckom jazyku. Hneď v prvých dňoch predstavili svojim nemeckým spolužiakom naše mesto a školu. Aby im dali ochutnať aj to najlepšie zo slovenskej kuchyne, navarili pre nich v ich školskej kuchyni bryndzové halušky a napiekli pirohy. Šikovní boli – do voza aj do koča.

Čas po škole využívali na spoznávanie okolia, miestnej kultúry a zvykov, ale aj na prechádzky po kopcoch, v ktorých pramení prírodná minerálna voda Gerolsteiner Sprudel. Exkurzia do najstaršieho mesta Nemecka, Trieru, bola pekným zážitkom. Obdivovali Porta Nigra, rímsku bránu z 2. storočia n. l., Katedrálu sv. Petra a vedľa stojaci, najstarší gotický chrám v Nemecku, Kostol Panny Márie (Liebfrauenkirche). Niektoré hostiteľské rodiny vzali žiakov aj do Kolína, Düsseldorfu, Koblenzu či k slávnemu pretekárskemu okruhu Nürburgring.

Zaujímavým spoločným kultúrnym programom bola účasť na karnevalovom pochode v Densborne. Karneval je v tejto časti Nemecka veľká udalosť. Ľudia chodia v kreatívnych kostýmoch, spievajú, tancujú, rozhadzujú sladkosti. (Naši si nachytali statočne 😊). Často sa karnevalu hovorí aj piate ročné obdobie. Všetko je akési iné, bláznivé.

Opäť sa potvrdilo, že študijné Erasmus+ mobility sú jedinečnou, super obohacujúcou skúsenosťou pre mladého človeka. Ďakujeme BBS Vulkaneifel, žiakom, rodičom a učiteľom za spoluprácu a starostlivosť o našich žiakov. Ak všetko vyjde podľa plánu, my privítame žiakov z BBS Vulkaneifel na našej škole na študijnom pobyte už tento školský rok v júni. Tešíme sa.

PhDr. Daniela Babíková

Barbora:
Mne osobne dal pobyt v Nemecku veľmi veľa. Mala som možnosť zlepšiť sa v angličtine a nemčine, no taktiež som sa naučila byť zas o čosi viac samostatnejšia. Veľmi ma prekvapil ich školský systém a čiastočne aj spôsob života, akým žijú. Bola to veľmi dobrá skúsenosť vyskúšať si individuálny pobyt v cudzine, kde som väčšinu vecí musela riešiť sama a nespoliehať sa na ostatných. Určite však tieto dva týždne budú patriť k najnezabudnuteľnejším týždňom môjho života a som rada, že som dostala príležitosť.

Viktória:
Život v Nemecku bol pre mňa pestrým zážitkom spojeným s miestami ako Trier a Kolín. Štúdium v nemeckej škole mi umožnilo ponoriť sa do miestnej kultúry a nemeckej kuchyne, ktorú som s radosťou ochutnala. Ďalšou významnou časťou môjho pobytu bolo žitie vo veľkej rodine, čo pridalo do môjho nemeckého dobrodružstva ďalší rozmer. Taktiež som v Nemecku stretla mnoho nových ľudí, zúčastnila som sa na tradičnom nemeckom karnevale, ktorý bol pre mňa jedinečným zážitkom. Na túto mobilitu len tak ľahko nezabudnem a teším sa, keď nás naši hostia prídu navštíviť na Slovensko.

Jaroslav:
Erasmus+ projekt v Nemecku mi dal do života veľa nových skúseností, za ktoré som vďačný. Naučil som sa, ako sa zorientovať v cudzej krajine, ako sa dohovoriť a ako sa adaptovať na život niekde inde ako doma. Tento školský pobyt mi dal veľa životných ponaučení o tom, čo robiť a čo nerobiť, ako sa v kritických situáciách zachovať a nezachovať. Cením si túto príležitosť.

Alex:
Počas pobytu v Nemecku som spoznal množstvo nových ľudí a vytvoril si nezabudnuteľné zážitky. Okrem toho som sa zlepšil ako v angličtine, tak aj v nemčine. Naučil som sa zvládať nové situácie a prispôsobiť sa novému prostrediu.

Margaréta:
Pobyt v Nemecku bol pre mňa nezabudnuteľným zážitkom. Spoznala som veľa skvelých ľudí a oboznámila sa s nemeckým školským systémom. Najkrajšie zážitky som si odniesla z miestneho karnevalu, vďaka ktorému som mohla nakuknúť do výnimočných tradícií Nemcov. Myslím, že som tu ochutnala všetky druhy párkov, ale samozrejme aj iné nemecké špeciality. Som veľmi vďačná, že som bola vybraná do tejto mobility, pretože ma to prinútilo viac začať používať cudzie jazyky v bežnej komunikácii. Zároveň predo mnou stojí ďalšia výzva – zlepšiť si svoju konverzáciu v cudzom jazyku. Už teraz sa teším na opätovné stretnutie s mojimi novými nemeckými rovesníkmi v júni.


Autor správy, foto a správu publikoval Prešovská archieparchia on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Pôst s Konferenciou biskupov Slovenska 🙏 ... Chápeš veľkosť hriechov, ktoré pribili Ježiša na kríž? (Krížová cesta malých duší)

St feb 21 , 2024
Pôst s Konferenciou biskupov Slovenska 🙏 … Chápeš veľkosť hriechov, ktoré pribili Ježiša na kríž? (Krížová cesta malých duší) Autor správy, foto a správu publikovala TK KBS on Facebook Zdroj Read More

Čitatelia, ktorí si prečítali tento článok si prečítali aj tieto