Pozorne počúvať (24. nedeľa v Cezročnom období) Listy Božím domácim (pozri Mt 10, 24) Nerád riešim dôležité veci e-mailami či …

Pozorne počúvať (24. nedeľa v Cezročnom období)

Listy Božím domácim (pozri Mt 10, 24)

Nerád riešim dôležité veci e-mailami či esemeskami. Neraz sa mi totiž stalo, že adresát našiel v mojich slovách niečo, čo tam vôbec nebolo, a bol problém.

Niečo podobné nám dnes predviedol apoštol Peter. Počul Ježišove slová o jeho smrti a zmŕtvychvstaní, ale počul len to, čo chcel počuť. Ježiša odhováral od cesty, ktorou mal ísť: „To sa ti nesmie stať!“ Iné počul, iné pochopil.

Už túto nedeľu k nám prichádza pápež František. A pred nami je náročná úloha – počúvať. No nie hocako, aby sme nedopadli ako Peter. Ale počúvať tak, aby sme správne pochopili slová Svätého Otca a potom ich aj uskutočňovali. V tejto súvislosti ma potešil rozhovor (postoj.sk) s vedúcim slovenskej redakcie Vatican News Jozefom Bartkovjakom, SJ, ktorý povedal, že pápež nemá čierno-biele odpovede a vyjadrenia. Hovorí tak, aby počúvajúci musel rozmýšľať… Tak si urobme nácvik spoločného rozmýšľania.

Všimni si prvú vetu z dnešného čítania z Knihy proroka Izaiáša: „Pán, Boh, mi otvoril ucho“ (50, 5). Presne o toto ide. Aby nám Boh otvoril uši. Keď sa to stane, budeme podobne ako prorok neoblomní v konaní dobra, na ktoré nám pápež poukáže.

Len sa bojím, že sme „zleniveli počúvať“ (Hebr 5, 11). Našťastie náš Boh je láskavý a neváha posielať nám ľudí, ktorí sú ochotní znovu „učiť nás začiatočným prvkom Božích slov“ (porov. Hebr 5, 12). Verím, že pápež je jedným z nich.

Keď nad Petrovou hlavou v dnešnom evanjeliu prehrmeli tvrdé Ježišove slová, zaznela výzva, ktorá by nás mala každý deň, v každej situácii viesť k uvažovaniu a konaniu: „Kto chce ísť za mnou, nech zaprie sám seba, vezme svoj kríž a nasleduje ma. Lebo kto by si chcel život zachrániť, stratí ho, ale kto stratí svoj život pre mňa a pre evanjelium, zachráni si ho“ (Mk 8, 24 – 25). Ak pozorne a správne počúvame tieto slová, nič nás nedonúti slúžiť „zlu v akejkoľvek podobe“ (1 Sol 5, 22), ale budeme sa ho chrániť a robiť presne naopak – konať „dobré skutky, ktoré Boh pripravil“ (Ef 2, 10).

Ako si môžeme overiť, či správne počujeme a dobre robíme? Podľa ovocia, ktoré prinášame. Základné rozlíšenie nájdeš v Liste Galaťanom (5, 19 – 23).

Už som ticho. Pozorne počúvajme Svätého Otca Františka!


Autor správy, foto a správu publikoval Žilinská diecéza on Facebook Zdroj Read More

Posted in Nezaradené

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Na podujatia návštevy Svätého Otca bude registrácia aj pre režim OTP

Ne sep 12 , 2021
Prípravný tím návštevy pápeža Františka na Slovensku oznamuje, že verejné podujatia návštevy Svätého Otca (Prešov, Košice a Šaštín) budú dostupné aj pre návštevníkov v režime OTP. Nutné bude zaregistrovať sa na stránke navstevapapeza.sk. Registrácia OTP sa spustí až v pondelok 6. septembra. Viac informácií nájdete tu: BRATISLAVA 4. septembra 2021 […]