Pred 9 rokmi sa svojho úradu vzdal Benedikt XVI.🇻🇦 Benedikt XVI. oznámil, že opustí svoj úrad Petrovho nástupcu, 11. februára 2…

Pred 9 rokmi sa svojho úradu vzdal Benedikt XVI.🇻🇦

Benedikt XVI. oznámil, že opustí svoj úrad Petrovho nástupcu, 11. februára 2013. Stal sa tak prvým pápežom po viac než 700 rokoch, ktorý sa vzdal svojho úradu. V latinskom prejave kardinálom, ktorí sa zišli na verejnom konzistóriu, povedal, že tento krok dlho zvažoval. Zároveň uviedol, že cíti ťarchu staroby a že mu na riadne vykonanie úradu nezostávajú sily. Vo funkcii ho nahradil 13. marca 2013 argentínsky kardinál Jorge Bergoglio, ktorý si vybral meno František.

Pápež Benedikt XVI. svoj krok označil za „rozhodnutie veľkej dôležitosti pre život cirkvi“ a uviedol, že si je vedomý jeho závažnosti. Podľa Kódexu kánonického práva môže pápež svoj úrad dobrovoľne opustiť, pokiaľ je to jeho slobodné rozhodnutie, ktoré riadne ohlási. Jeho krok nepodlieha žiadnemu ďalšiemu schvaľovaniu. Svojím odchodom vyvolal celoslovetový ohlas. Naposledy pápež svoj úrad ešte počas života opustil ešte v stredoveku. Svoju dobrovoľnú rezignáciu ponúkol Celestýn V. v roku 1294.

O rozhodnutí pápeža vtedy nevedeli ani najbližší spolupracovníci. „Svätosť, milovaný a ctený Nástupca sv. Petra, ako blesk z jasného neba zaznela touto aulou vaša šokujúca správa. Vypočuli sme si ju s pocitom straty ako niečo neuveriteľné,“ reagoval na konzistóriu kardinál Angelo Sodano, vtedajší dekan Kardinálskeho kolégia. Na Svätopeterskom námestí sa počas dňa i ďalšie dni zhromaždili davy ľudí, rozhodnutie vyvolalo desiatky rôznych reakcií u svetových politikov a predstaviteľov cirkví.

Benedikt XVI. opustil úrad 28. februára. Potom sa začalo obdobie „sede vacante“ – uprázdnenie Apoštolského stolca, ktoré trvalo až do zvolenia nového pápeža. Posledný deň svojej služby sa stretol s kardinálmi. Podvečer sa potom rozlúčil s Vatikánom. V Ríme sa na rozlúčku rozozvučali zvony. Po vzdaní sa úradu sa Benedikt XVI. uchýlil do svojej letnej rezidencie v Castel Gandolfo. Z nej sa neskôr presunul do kláštora vo Vatikáne. V súčasnosti je emeritným pápežom, a to bez formálnych povinností.

Na konkláve, ktoré za jeho nástupcu zvolilo pápeža Františka, sa nezúčastnil. Benedikt XVI. sa stal pápežom 19. apríla 2005, po smrti svojho predchodcu Jána Pavla II. Do úradu nastupoval vo svojich 78 rokoch. Stal sa vtedy najstarším pápežom za posledných 275 rokov. Na čele Katolíckej cirkvi stal takmer osem rokov.

Vatican News TK KBS

Autor správy, foto a správu publikovala TK KBS on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Ekumenická rada církví se připojuje k výzvě křesťanů po celém světě a zve ke společné modlitbě za Ukrajinu. Ve středu 2. března,... víra.živě on Facebook

Ut mar 1 , 2022
Ekumenická rada církví se připojuje k výzvě křesťanů po celém světě a zve ke společné modlitbě za Ukrajinu. Ve středu 2. března, v den, kdy v řadě křesťanských tradic začíná postní doba před Velikonocemi, se chceme modlit za ukončení ruské agrese, odstranění nenávisti a utrpení, za všechny, kdo jsou válečným […]

Čitatelia, ktorí si prečítali tento článok si prečítali aj tieto