Prijať Boha v bratovi (25. nedeľa v Cezročnom období) Listy Božím domácim (pozri Mt 10, 24) Keď sa bezbožní rozhodli odsúdiť n…

Prijať Boha v bratovi (25. nedeľa v Cezročnom období)

Listy Božím domácim (pozri Mt 10, 24)

Keď sa bezbožní rozhodli odsúdiť na potupnú smrť spravodlivého (porov. Múd 2, 12. 17-20, ani Boh im v tom nezabránil. Tak načo veriť takému Bohu?“
Lebo ten Spravodlivý tretieho dňa vstal z mŕtvych.

Takto vnímam posolstvo dnešných čítaní. Moja viera nestojí na tom, či ma Boh zachráni či nezachráni pred utrpením či smrťou, ale na tom, že mi sľúbil večný život s ním. A či ma k tomuto cieľu povedie cez chudobu alebo bohatstvo, cez zdravie či chorobu, cez úspech alebo zlyhanie, cez moc alebo bezmocnosť, všetko prijímam a chcem sa usilovať v každej situácii žiť tak, aby ľudia okolo mňa túžili žiť s Ježišom.

Ako ľahko sa mi to píše. A ako ťažko sa to neraz žije. Práve preto nám Boh rozmieňa večnosť na drobné a nežiada od nás vernosť pre zajtra, ale pre dnes. Dnes mám konať dobro, ktoré Boh pre mňa pripravil (porov. Ef 2, 10).

Bol tu pápež a zanechal nám (verím, že v mene Boha) kopec domácich úloh. Mňa osobne veľmi oslovili slová kontemplácia, tvorivosť, nová abeceda, chlieb, cesta, proroctvo, súcit. Sú to pre mňa úlohy na dnes a zároveň na roky. Čo oslovilo teba?

Možno by sme mali prestať na niekoľko mesiacov (a možno aj dlhšie) hľadať nové myšlienky, písať nové úvahy či iné texty, a znova a znova čítať, čo nám Svätý Otec povedal, znova a znova uvažovať, k čomu nás Boh jeho návštevou povolal. Aby sme to, čo sme posledné dni zažili a najmä počuli, nezasypali vrstvou iných slov, „svármi, bojmi, rozbrojmi, vraždením a závisťou“, ako píše vo svojom liste svätý Jakub. Namiesto toho hľadajme „múdrosť, ktorá je zhora: „… cudná, potom upokojujúca, skromná, zmierlivá, plná milosrdenstva a dobrého ovocia, nepochybujúca a bez pretvárky“ (Jak 3, 17).

Boh nám pomôže. Ak budeme jeden druhého vnímať ako Boží dar. Ak sa budeme navzájom prijímať ako Božie deti (porov. Mk 9, 37). Predstav si v tejto chvíli človeka, ktorého by si najradšej už nikdy nestretol. To je jedno, z akého dôvodu. Čo urobíš, ak sa s ním stretneš pri nebeskej bráne? Vojdeš s ním do neba, ruka v ruke? Alebo sa otočíš a pôjdeš inde? Kde inde? Alebo sa otočí on a pôjde inde? Čo keď ti Boh vtedy povie: „Choď za ním a priveď ho späť“?

Ideme do neba. No nikto nejde sám…

Autor správy, foto a správu publikovala Žilinská diecéza on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Aké dojmy zanechala návšteva pápeža? – Vladyka Ján Babjak

Ne sep 19 , 2021
Autor správy, foto a správu publikoval Prešovská archieparchia on Facebook Zdroj Read More

Čitatelia, ktorí si prečítali tento článok si prečítali aj tieto

Bleskové správy