SLOVÁCI UNIVERZITÁM DÔVERUJÚ: ĎAKUJEME! Všeobecná medziľudská dôvera dlhodobo stagnuje – od vzniku Slovenskej republiky osciluj… Katolícka univerzita v Ružomberku on Facebook

SLOVÁCI UNIVERZITÁM DÔVERUJÚ: ĎAKUJEME!

Všeobecná medziľudská dôvera dlhodobo stagnuje – od vzniku Slovenskej republiky osciluje okolo 23 %, bez ohľadu na politickú či ekonomickú situáciu v krajine. To sú „staronové“ zistenia inštitútu DEKK, ktorý skúma práve sociálnu kohéziu a spoločenskú dôveru.

Jeho riaditeľ Pavol Kosnáč ešte pred letom v rozhovore pre Postoj, že dôvodov tejto nelichotivej situácie je niekoľko: likvidácia elít, erózia pravidiel verejného prostredia, vyhrocovanie kultúrnych vojen, individualizmus…

Inštitút DEKK aktuálne zverejnil Trendy (ne)dôvery 2023, ktoré obsahujú konečne aj dobré správy: vedeckým inštitúciám (64,6%) a univerzitám (62,6%) dôverujú takmer dve tretiny Slovákov. Dokonca sú to najdôveryhodnejšie inštitúcie v spoločnosti, ktoré predbehli aj miestnu samosprávu či firmy a s výrazným náskokom napríklad médiá (42,4%), mimovládky (35,8%) a politické strany (22,5%).

„Tieto zistenia ma prekvapili a zároveň potešili. Vážim si za dôveru spoločnosti, ktorú ľudia vkladajú do univerzít a vedeckých pracovísk a vnímam to ako obrovský záväzok do budúcna, aby dôvera bola ešte vyššia. Neustále pracujeme na sebe, aby sme udržali vysoký štandard poskytovaného vzdelávania. Formovaný a charakterný mladý študent a absolvent má v sebe obrovský potenciál prispieť k väčšej sociálnej kohézii na Slovensku, neskôr sa stať lídrom a pomôcť tomu, aby sme spolu dokázali v dôležitých témach ťahať za jeden povraz,“ komentuje rektor J. Demko.

Ako upozorňuje inštitút DEKK, nízka dôvera voči iným ľuďom a inštitúciám prispieva k nízkej sociálnej kohézii, ktorá priamo súvisí s rozpadom kolektívnej identity, čo znamená absenciu spoločného príbehu, ktorý ľudí v danej komunite spája, oslabením významu miestnych orgánov a štátnych inštitúcií, ale aj zhoršením schopnosti reagovať na krízy (zmenšuje sa časť obyvateľstva, ktorá reaguje na krízu kooperáciou a solidaritou, a rastie skupina, ktorá na krízu reaguje s nedôverou, podozrievaním a tribalizáciou).

Celoslovenský kvalitatívny reprezentatívny prieskum sa uskutočnil v auguste 2023 na vzorke 1009 respondentov. Vzorka bola vybraná na základe oficiálnych údajov Štatistického úradu.

Autor správy, foto a správu publikoval Katolícka univerzita v Ružomberku on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

O ŽIVOTE V REHOLI S FARSKÝM VIKÁROM🙏🎥

Pi sep 29 , 2023
O ŽIVOTE V REHOLI S FARSKÝM VIKÁROM🙏🎥 O ceste k rehoľnému povolaniu, ale aj o fungovaní vo farnosti Marianka a reholí Tešiteľov nám tento týždeň rozpráva páter Faustin Wesołowski. #abuba #bratislavskaarcidieceza #aktualneodnas Autor správy, foto a správu publikoval Bratislavská arcidiecéza on Facebook Zdroj Read More

Čitatelia, ktorí si prečítali tento článok si prečítali aj tieto

Bleskové správy