STANOVISKO Cirkevného zboru ECAV Bratislava Staré Mesto k vojne na Ukrajine prijaté na zasadnutí zborového konventu dňa 12.3.202…CZ ECAV Bratislava Staré Mesto on Facebook

STANOVISKO
Cirkevného zboru ECAV Bratislava Staré Mesto k vojne na Ukrajine
prijaté na zasadnutí zborového konventu dňa 12.3.2022.

Rozhodnutie prezidenta Ruskej federácie Vladimíra Putina použiť ničivé zbrane, zabíjať civilné obyvateľstvo a obsadzovať strategické zariadenia na území iného zvrchovaného štátu je aktom útočnej vojny.

Odsudzujeme vojenskú agresiu Ruskej federácie na Ukrajine, ktorá prináša nezmyselné straty na životoch vojakov a civilného obyvateľstva. Ničí domy, školy a nemocnice. Spretrháva rodinné putá a núti ľudí utekať z ich domovov.

Odmietame nepravdivé, propagandistické zdôvodnenia a ospravedlňovania tohto útoku kremeľskou vládou.

Oceňujeme rýchlu a silnú odpoveď mnohých mimovládnych a štátnych organizácií ako aj jednotlivcov na Slovensku i vo svete. Ich nezištná humanitárna pomoc ľuďom utekajúcim pred hrôzami vojny je hodná nasledovania.

Povzbudzujeme členov cirkvi a celú spoločnosť k vytrvalosti v pomoci. Táto vojna bude dlhou a náročnou skúškou našej ľudskosti a vyžiada si zásadné zmeny v našom doterajšom spôsobe života.

Utrpenie a zabíjanie nevinných ľudí na Ukrajine musí byť pre nás výzvou k sebareflexii, aby sme v pokání priznali aj naše zlyhania. Ako kresťania a cirkev sme sa dostatočne nevymedzovali voči prejavom neonacizmu, slovným či fyzickým útokom na ľudí iného náboženstva, inej farby pleti, menšinovej sexuálnej orientácie a rodovej identity.

V situáciách, keď ide o život človeka, sa nemôžeme nečinne prizerať, ale musíme aktívne brániť hodnotu ľudskosti. Chceme, aby naša krajina i všetky krajiny sveta boli priestorom, v ktorom vládne sloboda, spravodlivosť a láska ako najvyššie hodnoty, pre ktoré nás stvoril náš Stvoriteľ.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

👉ZAČIATOK MIESTNYCH SYNODÁLNYCH KONZULTÁCIÍ 👈 👨‍👩‍👧‍👦Drahí bratia a sestry, od 15. marca 2022 začínajú v našich farských a inýc...

So mar 12 , 2022
👉ZAČIATOK MIESTNYCH SYNODÁLNYCH KONZULTÁCIÍ 👈 👨‍👩‍👧‍👦Drahí bratia a sestry, od 15. marca 2022 začínajú v našich farských a iných spoločenstvách prebiehať synodálne konzultácie, čiže stretnutia skupín v rámci synodálneho procesu. V jednej skupine by nemalo byť viac ako 10 členov, aby mohol každý zažiť skúsenosť synodality, čiže spoločného kráčania, ktoré […]

Čitatelia, ktorí si prečítali tento článok si prečítali aj tieto