V bratislavskom kňazskom seminári sa stretli kňazi, ktorí boli vysvätení pred 35 rokmi

V bratislavskom seminári sa dnes stretli katolícki kňazi, ktorí boli vysvätení pred 35 rokmi. Boli medzi nimi aj košický eparcha arcibiskup Cyril Vasiľ a bratislavský eparcha Peter Rusnák.

V seminárnej kaplnke celebroval spolu s kňazmi ako hlavný celebrant vladyka Cyril Vasiľ. Vladyka Peter sa spolužiakom prihovoril v krátkej homílii. V nej zdôraznil, aby kňazi hovorili len o tom, čo videli a svedčili o tom, čo počuli.

„Želám nám, aby sme v našom živote niečo videli a začuli, a následne o tom svedčili. Zážitok z Božej prítomnosti v našom živote bude svedectvom, akú lásku sme zažili. Verím, že budeme mať o čom svedčiť,“ zdôraznil. Zároveň poďakoval Bohu, že spolužiakov kňazov po 35 rokoch takto zhromaždil. „Neviem, čo bude o päť rokov. Mnohí sa toho dožijeme, zostarneme, ale nech náš život je svedectvom o Ježišovi Kristovi v nás. Mne On povedal: Peter si môj a nevyšmikneš sa mi“.

Vladyka Cyril pre TK KBS uviedol, že 35 rokov kňazstva mu dalo všetko to, čím je. „Dnešné stretnutie so spolubratmi ma vrátilo do krásnych rokov a chvíľ formácie a spoločného nadšenia, ktoré je nevyhnutné na to, aby človek urobil nejakú veľkú a dôležitú voľbu. Súčasne ma to napĺňa radosťou, že som túto voľbu nikdy neoľutoval, ale snažím sa ju stále novým spôsobom prežívať, uskutočňovať a odovzdávať radosť z nej aj ďalej,“ povedal s tým, že návrat do bratislavského seminára je vždy milý, pretože vníma tie isté priestory, ale inými očami. Spomenul si, že prijatie do seminára považoval za najdôležitejšiu udalosť života. „Obnoviť si radosť z toho je dôležitejšie ako porovnávanie budovy pred tým a teraz,“ dodal.

Návrat po 35 rokoch do seminára vo vladykovi Petrovi vyvoláva veľkú vďačnosť voči Ježišovi Kristovi. „On bol 35 rokov so mnou, uzavrel svoju zmluvu so mnou v mojej krvi, potvrdil v každej sekunde svoju vernosť. Že ja som to nie vždy videl, to je moja chyba. On sa nepohoršoval na mojich zlyhaniach, ani na mojich hriechoch. Dal mi aj úspechy, radosť. Som vďačný a som svedkom Jeho lásky, ktorá bola so mnou v každej sekunde môjho života,“ uviedol vladyka Peter podľa ktorého to v budove seminára dostalo silnejšiu emóciu. „Nejde však o emócie, ale o skúsenosť prítomnosti Ježiša Krista v živote každého kresťana,“ dodal.

Medzi kňazmi, ktorí si pripomenuli 35. výročie kňazskej vysviacky bol aj farár z Dlhej nad Oravou Ján Duda. Ten bol zvedavý na spolubratov, či ich všetkých bude poznať po toľkých rokoch. „Jedného som nepoznal, ale meno nepoviem,“ povedal pre TK KBS. Pre Jána Dudu to bolo zaujímavé stretnutie, počas ktorého si mohli zaspomínať, ale sa aj porozprávať.

V kaplnke, kde dnes slávili svätú omšu, bola kedysi učebňa. „Tu sme mávali morálnu teológiu, pastorálnu teológiu. Tu nás profesor Vrablec učil kazateľstvu. Sú to spomienky. Uvedomujem si ako ten čas rýchlo beží,“ povedal.

TK KBS


V bratislavskom kňazskom seminári sa dnes stretli katolícki kňazi, ktorí boli vysvätení pred 35 rokmi. Boli medzi nimi aj košický eparcha arcibiskup Cyril Vasiľ a bratislavský eparcha Peter Rusnák. V seminárnej kaplnke celebroval spolu s kňazmi ako hlavný celebrant vladyka Cyril Vasi….

Autor správy, foto a správu publikovala TK KBS on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Sv. František Saleský. Katechéza 8

Ut jún 14 , 2022
Askéza podľa sv. Františka: Eugenio A. Frutos, Una spiritualitá dell´amore: San Francesco di Sales Autor správy, foto a správu publikoval saleziani.sk on Facebook Zdroj Read More

Čitatelia, ktorí si prečítali tento článok si prečítali aj tieto

Bleskové správy