Vatikánska mincovňa vydala striebornú medailu na pomoc Ukrajine

„Je to po prvýkrát, čo Vatikánska mincovňa vyrazila medailu s cieľom získať finančné prostriedky na benefičnú iniciatívu.“ Takto komentuje vedúci Vatikánskej mincovne Mauro Olivieri vydanie tematickej striebornej madaily, ktorá korešponduje s opakovanými výzvami Svätého Otca Františka na ukončenie nezmyselnej a neľudskej vojenskej agresie proti Ukrajine a na solidaritu so všetkými trpiacimi.

Na prednej strane medaily je symbol mieru: holubica s roztiahnutými krídlami, ktorá drží v zobáku olivovú ratolesť. Po oblúku sú pasáže litániovej modlitby, ktorú zostavil neapolský biskup Domenico Battaglia a pápež František ju predniesol na konci generálnej audiencie 16. marca:

„Pane Ježišu, narodený pod kyjevskými bombami, zmiluj sa nad nami. Pane Ježišu, ktorý si zomrel v náručí matky v bunkri v Charkove, zmiluj sa nad nami. Pane Ježišu, ktorý si ako dvadsaťročný odvelený na front, zmiluj sa nad nami.“

Na zadnej strane medaily je trojica žien utekajúcich pred vojnou: stará matka, manželka a dcéra vojaka, slúžiaceho na fronte. Budovy naokolo sú zničené bombardovaním a zem je pokrytá troskami.

Medaila sa predáva za 50 eur, má priemer 3,5 centimetra a váži 23,925 gramov. Lícna strana je dielom umelkyne Daniely Longo, rubovú stranu stvárnila Orietta Rossi.

Benefičný projekt Vatikánskej mincovne bol schválený Štátnym sekretariátom a Governatorátom Mestského štátu Vatikán. Výťažok bude odovzdaný pápežovi Františkovi, ktorý ho použije na pomoc ľuďom postihnutým vojnou. Odo dňa vydania medaily 20. mája sa podľa slov Maura Olivieriho už predalo takmer všetkých 3 000 kusov z prvého nákladu. V ďalšom náklade vyrobia medaily určené pre internetový predaj.

Niekoľko hodín po uvedení medaily do predaja si zberatelia všimli na lícnej strane chybu v číslovke XII pre rok pontifikátu pápeža Františka, ktorú mincovňa medzičasom opravila na X.

Vatican News TK KBS


„Je to po prvýkrát, čo Vatikánska mincovňa vyrazila medailu s cieľom získať finančné prostriedky na benefičnú iniciatívu.“ Takto komentuje vedúci Vatikánskej mincovne Mauro Olivieri vydanie tematickej striebornej madaily, ktorá korešponduje s opakovanými výzvami Svätého Otca…

Autor správy, foto a správu publikovala TK KBS on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

V bratislavskom kňazskom seminári sa stretli kňazi, ktorí boli vysvätení pred 35 rokmi

Ut jún 14 , 2022
V bratislavskom kňazskom seminári sa dnes stretli katolícki kňazi, ktorí boli vysvätení pred 35 rokmi. Boli medzi nimi aj košický eparcha arcibiskup Cyril Vasiľ a bratislavský eparcha Peter Rusnák. V seminárnej kaplnke celebroval spolu s kňazmi ako hlavný celebrant vladyka Cyril Vasi…. Autor správy, foto a správu publikoval Prešovská archieparchia […]

Čitatelia, ktorí si prečítali tento článok si prečítali aj tieto