Veľkonočný pondelok tínedžerov s pápežom: Mať Jánov inštinkt a Petrovu odvahu

So strachmi, ktoré v sebe mladý človek nosí, sa treba zdôveriť, aby sa z tmy dostali na svetlo pravdy, a takto nad nimi zvíťaziť. To je rada pápeža Františka tínedžerom z rôznych kútov Talianska, s ktorými sa vo Veľkonočný pondelok 18. apríla v podvečerom čase stretol na zaplnenom Vatikánskom námestí.

Medzi 57 000 účastníkmi pútnických skupín boli zastúpené aj najvzdialenejšie talianske regióny ako Sicília či Kalábria. Stretnutie sa tematicky inšpirovalo udaosťou zo záveru Jánovho evanjelia, ktoré sa končí Ježišovými slovami: „Nasleduj ma!“

Pápež František dal chlapcom a dievčatám do pozornosti schopnosť sv. Jána, najmladšieho z učeníkov, ktorý dokázal v neznámom mužovi na brehu jazera dokázal ako prvý rozpoznať vzkrieseného Ježiša. Tak ako Ján mal na to nos a vedel vycítiť, že je to Ježiš, aj dnešný mladý človek si má podľa slov Svätého Otca pestovať túto schopnosť:

„Máte ten „čuch“: nestrácajte ho! Ten inštinkt povedať „toto je pravda – toto nie je pravda – toto nie je správne“; inštinkt nájsť Pána, inštinkt pravdy. Prajem vám, aby ste mali Jánov inštinkt, ale aj Petrovu odvahu. Peter bol trochu „osobitý“: trikrát zaprel Ježiša. Ale len čo najmladší Ján povie: „To je Pán!“, skočí do vody, aby sa s Ježišom stretol. Nehanbite sa za svoj veľkorysý elán. Vrhnite sa do života.“

Veľkonočné stretnutie talianskej dospievajúcej mládeže so Svätým Otcom pripravila Národná služba pre pastoráciu mládeže Konferencie biskupov Talianska v spolupráci s biskupmi, vychovávateľmi, kňazmi, rehoľníkmi a animátormi, ktorí jednotlivé skupiny sprevádzali. V Ríme sa skupinám z väčšej diaľky dostalo prijatie na pôde farností a pastoračných centier.

Pápež František v príhovore mladým vychádzal z náročných situácií, ktoré prežili v dobe pandémie, i z toho, ako sú svedkami strašnej vojny na Ukrajine. Hovoril preto zvlášť o tom, ako sa treba zachovať voči vnútorným strachom:

„Život nás niekedy vystaví skúške, dá nám pocítiť naše slabosti, dá nám cítiť sa nahými, bezmocnými, osamelými. Koľkokrát ste sa v tomto období cítili osamelo, ďaleko od svojich priateľov? Koľkokrát ste sa báli? Nehanbite sa povedať: „Bojím sa tmy!“ Všetci sa bojíme tmy. Strach treba vysloviť, obavy treba vyjadriť, aby sa mohli zahnať.

Pamätajte si: o obavách treba hovoriť. Komu? Otcovi, mame, kamarátovi, kamarátke, človeku, ktorý vám môže pomôcť. Musia sa dostať na svetlo. A keď strach, ktorý je v temnote, vyjde na svetlo, pravda vyjde najavo. Nenechajte sa odradiť: ak máte strach, vyneste ho na svetlo a bude vám to na osoh!“

Súčasťou niekoľkohodinového programu na Námestí sv. Petra boli umelecké vystúpenia a svedectvá. Dvanásťročný Mattia Piccoli sa podelil s tým, ako sa stal anjelom strážnym svojho otca, chorého na Alzheimer. Chlapec bol za svoj príklad nedávno ocenený aj talianskym prezidentom.

Vatican News TK KBS


So strachmi, ktoré v sebe mladý človek nosí, sa treba zdôveriť, aby sa z tmy dostali na svetlo pravdy, a takto nad nimi zvíťaziť. To je rada pápeža Františka tínedžerom z rôznych kútov Talianska, s ktorými sa vo Veľkonočný pondelok 18. apríla v podvečerom čase stretol na zapln…

Autor správy, foto a správu publikovala TK KBS on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

🎥 Sledujte naživo: Utiereň z kňazského seminára v Prešove

St apr 20 , 2022
Autor správy, foto a správu publikoval Gréckokatolícky kňazský seminár v Prešove on Facebook Zdroj Read More

Čitatelia, ktorí si prečítali tento článok si prečítali aj tieto