Vladyka Ján Babjak sa zapojil do iniciatívy #WeRemember ▶️ Pri príležitosti Medzinárodného dňa obetí holokaustu, ktorý si celý …

Vladyka Ján Babjak sa zapojil do iniciatívy #WeRemember

▶️ Pri príležitosti Medzinárodného dňa obetí holokaustu, ktorý si celý svet pripomenie 27. januára, sa prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ zapojil do iniciatívy #WeRemember. Spoločne s protosynkelom Ľubomírom Petríkom a súdnym vikárom Jaroslavom Paskom sa odfotili držiac v rukách slogan #WeRemember, symbolicky pri ostatkoch blahoslaveného biskupa mučeníka Pavla Petra Gojdiča OSBM, ktoré sú uložené v bočnej kaplnke prešovskej katedrály. Vyjadrili tak hlbokú spomienku a úctu voči všetkým obetiam holokaustu.

▶️ Miesto, ktoré si vybrali nie je náhodné. Nakoľko bol to práve biskup Gojdič, ktorý počas svojho života priamo aj nepriamo zachránil viac ako tisícpäťsto Židov. Ešte pred začatím vojny verejne protestoval proti nacionalizmu, šovinizmu a rasizmu. Jeho činy však neostali len pri slovách. Vydával fiktívne potvrdenia o konvertovaní Židov na gréckokatolícku vieru, krstil a schovával Židov pred deportáciami. Jemu zverených kňazov vyzval, aby takto konali tiež. Zo spomienok Mariany Zach je známy príbeh, ako jej rodinu otec biskup Gojdič zachránil na ulici, keď Hlinkova garda chytala Židov. Jej otec sa tak veľmi bál, že sa roztriasol. Biskup si ho privinul k sebe a takto prešli pomedzi gardu. Nik sa neodvážil dotknúť sa ich.

▶️ 27. januára uplynie 77 rokov odvtedy ako oslobodzovacie vojská Červenej armády dorazili k bránam koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau. Auschwitz sa stal symbolom holokaustu. V roku 2005 bol práve 27. január vyhlásený Organizáciou spojených národov za deň, počas ktorého si svet pripomína obete holokaustu. Celý tento týždeň od 20. januára do 27. januára je možnosť uctiť si obete holokaustu a zároveň tak vyjadriť postoj, že spoločnosť nesmie nikdy zabudnúť na to, aké zverstvá v minulosti spôsobil fašistický režim.

#WeRemember Židia na Slovensku

Autor správy, foto a správu publikoval Prešovská archieparchia on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

www.grkatpo.sk

Št jan 20 , 2022
Vyjadrenie vladyku Jána Babjaka SJ k výsledkom sčítania obyvateľstva Vladyka Ján Babjak SJ, prešovský arcibiskup a metropolita Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku, vyjadruje veľkú vďaku všetkým veriacim, ktorí sa počas minuloročného sčítania obyvateľov, domov a bytov prihlásili ku gréckokatolíckemu vierovyznaniu. ————— ✝ „Výsledky sčítania obyvateľov vnímam veľmi pozitívne. Je to dôkaz […]

Čitatelia, ktorí si prečítali tento článok si prečítali aj tieto

Bleskové správy