Vyhlásenie kardinála Hollericha k situácii na Ukrajine a v Európe

K situácii na Ukrajine a v Európe prinášame vyhlásenie kard. Jean-Claude Hollericha SJ, predsedu Komisie biskupských konferencií EÚ.

Som hlboko znepokojený najnovšími správami o stupňujúcich sa vojenských akciách Ruskej federácie na Ukrajine, ktoré otvárajú alarmujúci scenár ozbrojeného konfliktu spôsobujúceho strašné ľudské utrpenie, smrť a ničenie. Mier na celom európskom kontinente i mimo neho je dnes vážne ohrozený.

V mene biskupov COMECE by som chcel opätovne zdôrazniť našu bratskú blízkosť a solidaritu s ľudom a inštitúciami Ukrajiny.

Zdieľajúc pocity úzkosti a znepokojenia pápeža Františka, vyzývame ruské orgány, aby sa zdržali ďalších nepriateľských akcií, ktoré by spôsobili ešte väčšie utrpenie a nerešpektovali zásady medzinárodného práva. Vojna je vážnou urážkou ľudskej dôstojnosti a na našom kontinente pre ňu nie je miesto.

Preto naliehavo žiadame medzinárodné spoločenstvo vrátane Európskej únie, aby neprestávalo hľadať mierové riešenie tejto krízy prostredníctvom diplomatického dialógu. Vyzývame európskych lídrov, ktorí sa dnes zišli na mimoriadnom zasadnutí Európskej rady, aby preukázali jednotu a schválili opatrenia na podporu deeskalácie a budovania dôvery a zároveň sa vyhli akýmkoľvek krokom, ktoré by mohli potenciálne posilniť násilný konflikt.

Vzhľadom na vznikajúcu humanitárnu situáciu vyvolanú prebiehajúcimi bojmi vyzývame európske spoločnosti a vlády, aby prijali utečencov, ktorí utekajú zo svojej vlasti na Ukrajine pred vojnou a násilím a hľadajú medzinárodnú ochranu. Je naším povolaním, našou zodpovednosťou a našou povinnosťou prijať ich a chrániť ako bratov a sestry.

Pripájame sa k pápežovi Františkovi a modlíme sa k Panne Márii, Kráľovnej pokoja, aby Pán osvietil tých, ktorí nesú politickú zodpovednosť, aby „vážne spytovali svoje svedomie pred Bohom, ktorý je Bohom pokoja, a nie vojny, ktorý je Otcom všetkých, a nie len niektorých, ktorý chce, aby sme boli bratmi, a nie nepriateľmi“.


„Som hlboko znepokojený najnovšími správami o stupňujúcich sa vojenských akciách Ruskej federácie na Ukrajine, ktoré otvárajú alarmujúci scenár ozbrojeného konfliktu spôsobujúceho strašné ľudské utrpenie, smrť a ničenie. Mier na celom európskom kontinente i mimo neho je dne…

Autor správy, foto a správu publikovala TK KBS on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Vyšla nová liturgická pomôcka Svätý týždeň a Veľkonočné trojdnie

Št feb 24 , 2022
Na blížiacu sa Veľkú noc pripravil Spolok svätého Vojtecha liturgickú pomôcku s názvom Svätý týždeň a Veľkonočné trojdnie. Výňatok z Rímskeho misála s aktuálnymi textami podľa nového vydania Rímskeho misála. Viac tu: BRATISLAVA 24. februára 2022 – Na blížiacu sa Veľkú noc pripravil Spolok svätého Vojtecha liturgickú pomôcku s názvom […]

Čitatelia, ktorí si prečítali tento článok si prečítali aj tieto