Photos from Prešovská archieparchia’s post

KATECHÉZY PRED BISKUPSKOU CHIROTÓNIOU
NÁBEDERNÍK

Nábederník (grécky: ἐπιγονάτιον; epigonation, doslova znamená „na kolene“) je štvorhranné plátno, ktoré má na jednom zo štyroch cípov prišitý popruh zo stuhy či šnúrky. Tento popruh si biskup alebo kňaz dáva cez ľavé plece, s tým že nábederník visí pri pravom kolene.

Jeho pôvod vychádza z praxe v Byzantskej ríši, kedy cisári udeľovali slávnostné meče svojim vojenským veliteľom ako uznanie za ich udatnosť pri obrane ríše. Takéto meče boli často nosené spoločne s prepracovanými stehennými štítmi, ktoré boli zavesené na páse a chránili nohu pred odreninami spôsobenými neustálym narážaním meča.

Nábederník nosí biskup, ale získavajú ho tiež aj kňazi, ako čestné vyznamenanie za horlivosť a obranu viery. Prípadne ho dostávajú za odslúžené roky v kňazskej službe, alebo ho nosia tí kňazi, ktorí majú určité poverenie v rámci štruktúr a hierarchie cirkvi.

Je ušitý z brokátovej látky, z ktorej sú ušité aj jednotlivé časti liturgického rúcha, ale môže mať na sebe vyšité aj ikonografické vyobrazenia Ježiša Krista, Presvätej Bohorodičky, jednotlivých sviatkov liturgického roka, či ostatných svätých.

Nábederník je symbolom duchovného meča, t.j. Božieho slova, ktorým je slúžiteľ vyzbrojený proti bludárom a ktorým poráža a zaháňa tých, ktorí neveria a ktorí sa ponorili do nečistého života. Podľa Simeona Solúnskeho nábederník znamená víťazstvo nad smrťou a vzkriesenie Ježiša Krista. Prvé zmienky o používaní nábederníka pochádzajú zo 6. storočia.

Autor správy, foto a správu publikoval Prešovská archieparchia on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Photos from Prešovská archieparchia's post

So jan 13 , 2024
KATECHÉZY PRED BISKUPSKOU CHIROTÓNIOU NÁBEDERNÍK Nábederník (grécky: ἐπιγονάτιον; epigonation, doslova znamená „na kolene“) je štvorhranné plátno, ktoré má na jednom zo štyroch cípov prišitý popruh zo stuhy či šnúrky. Tento popruh si biskup alebo kňaz dáva cez ľavé plece, s tým že nábederník visí pri pravom kolene. Jeho pôvod vychádza […]

Čitatelia, ktorí si prečítali tento článok si prečítali aj tieto