Photos from Prešovská archieparchia’s post

KATECHÉZY PRED BISKUPSKOU CHIROTÓNIOU
KAMILAVKA z gréckeho καλυμμαύχιον [kalimavkion], csl: камилавка [kamilavka] je klobúk, ktorý vo východných cirkvách konštantínopolskej tradície nosia mnísi, diakoni, kňazi a biskupi. Grécke slovo kalimaukion (τὸ καλυμμμαυχῖον) je slovo zložené z (τὸ κάλυμμα) „zakrývať“ a (ὁ αὐχήν) „krk“. V súčasnosti používané slovo kamilavkion a cirkevnoslovanské kamilavka pochádza z neskoršej nazvime to ľudovej úpravy, vychádzajúc z latinského camelus – ťava, keďže klobúk bol ušitý z ťavej srsti.

Pôvod má v byzantskej korune cisára. V gréckej tradícii nosia mnísi jednoduchý čierny kalimavkion, zakrytý čiernym závojom (epanokalimavkion). Hierodiakon (mních-diakon) si závoj dáva dole, keď sa oblieka na bohoslužbu, ale hieromních (mních-kňaz) nie. Vysvätení klerici (ako ženatí, tak aj mnísi) nosia kalimavkion s vrchom jemne kužeľovitého vzhľadu, ktorý má rozšírený okraj po celom obvode.

V ruskej tradícii nosia diakoni a kňazi vyššiu kamilavku ako je tá gréckeho typu, je cylindrická, rozširuje sa smerom hore a vrch je rovný nepresahujúci po stranách. Mnísi nosia čiernu kamilavku so závojom. Podobne ako v gréckej tradícii hierodiakoni si závoj pred slávením svätej liturgie dávajú dole, hieromnísi nie. Keďže tradícia hovorí, že biskup by mal vychádzať z mníšskeho prostredia, tak biskupi nosia taktiež čiernu kamilavku so závojom. Arcibiskupi majú na kamilavke na prednej strane umiestnený kríž z ozdobných kamienkov. Metropoliti nosia bielu kamilavku so závojom.

Kamilavka symbolizuje tŕňovú korunu Ježiša Krista, „odev pokory“ a „prilbu spásy“ (Ef 6, 17), ktoré chránia pred „šípmi Zlého“ (Ef 6, 16). Závoj na kamilavke slúži ako symbol pokory a odriekania sa svetského sveta.

Autor správy, foto a správu publikoval Prešovská archieparchia on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

V Nimnici bude 7. stretnutie biskupov s laikmi, zasvätenými osobami a klerikmi

So jan 20 , 2024
Ako byť synodálnou Cirkvou v misii 💥 … Vzhľadom na Synodu o synodalite, ako aj v perspektíve Jubilejného roku 2025, bola zvolená téma Spoločne kráčajme ako pútnici nádeje. Biskupi, kňazi, zástupcovia diecéz a cirkevných inštitúcii, spoločenstiev a hnutí, zasvätené osoby a aktívni laici sa stretnú 25. a 26. januára 2024 […]

Čitatelia, ktorí si prečítali tento článok si prečítali aj tieto