Photos from Prešovská archieparchia’s post

KATECHÉZY PRED BISKUPSKOU CHIROTÓNIOU
TROJNÁSOBNÉ UCTENIE PRESTOLA

Počas Trojsvätej piesne kňazi (archipresbyter a archidiakon), ktorí sprevádzajú biskupa svätenca privádzajú kandidáta za ambón. Po skončení Trojsvätej piesne ho privádzajú k cárským dverám. Biskupi spolusvätitelia ho v cárskych dverách prijímajú do svätyne. Nasleduje obrad, počas ktorého sa svätenec bozkom pokoja pozdraví so svojim svätiteľom a následne ho biskupi sprevádzajú, aby si uctil štyri rohy prestola (oltára). Keď svätenec príde k svätiteľovi, pobozká mu nábederník, ruku a pravé plece. Toto sa opakuje trikrát.

Počas obradu uctenia si oltára spieva duchovenstvo a ľud tropáre.

Počas prvého obchádzania sa spieva tropár „Svätí mučeníci, dobre ste zápasili a získali ste veniec víťazstva. Modlite sa k Pánovi, aby sa zmiloval nad našimi dušami.“ V tomto tropári vzýva modlitbové spoločenstvo mučeníkov modliť sa pred Bohom za spásu ľudských duší a tiež sú títo mučeníci predstavovaní kandidátovi ako príklady zachovania viery a čistoty.

Pri druhom obchádzaní sa spieva tropár „Sláva tebe, Kriste Bože, chvála apoštolov, jasanie mučeníkov, ktorí hlásali jednopodstatnú Trojicu,“ ktorý zvestuje, že podľa ich príkladu kázňou posväcovaného má byť Najsvätejšia Trojica.

Nakoniec v tretej piesni „Izaiáš, plesaj! Panna v lone nosila a porodila Syna, Emanuela, Boha i človeka, jeho meno je Východ. Keď ho velebíme, Pannu oslavujeme,“ sa poukazuje na to, že základom pre kňazstvo a Cirkev je vtelenie Božieho Syna, ktorý sa počal v lone Panny.

Tento obrad je taktiež súčasťou rukopoloženia diakona a kňaza, teda vždy pri udeľovaní vyšších svätení.

VÝZNAM ROHOV OLTÁRA
V Starom zákone sa rohom oltára pripisoval veľký význam. Boli chápané ako miesto milosti a poskytovali útočisko pre utekajúcich. Tí, ktorí sa chytili za rohy oltára, dostali azyl. V prvej knihe Kráľov 1, 50-53 je zaznamenaná scéna, keď sa Adoniáš bál o svoj život a utekal k rohom oltára z jedného primárneho dôvodu – kvôli bezpečiu. Z tohto bezpečného miesta Adoniáš v obave, že ho Šalamún zabije, prosil o svoj život.

Autor správy, foto a správu publikoval Prešovská archieparchia on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Photos from Prešovská archieparchia's post

Št jan 25 , 2024
V PREŠOVE VRCHOLIA PRÍPRAVY NA BISKUPSKÚ CHIROTÓNIU JONÁŠA MAXIMA V sobotu 27. januára sa oči všetkých gréckokatolíkov na Slovensku budú upierať do prešovskej Katedrály sv. Jána Krstiteľa, kde o 10.00 hod. prijme biskupskú chirotóniu (vysviacku) hieromních, a do konca minulého roka igumen Svätouspenskej univskej lavry Jonáš (Jozef Maxim). Archijerejská svätá […]

Čitatelia, ktorí si prečítali tento článok si prečítali aj tieto