UPLYNULO 16 ROKOV OD POVÝŠENIA GRÉCKOKATOLÍCKEJ CIRKVI NA METROPOLITNÝ STUPEŇ Gréckokatolíci si dnes o 16.30 v Katedrále sv. Já…

UPLYNULO 16 ROKOV OD POVÝŠENIA GRÉCKOKATOLÍCKEJ CIRKVI NA METROPOLITNÝ STUPEŇ

Gréckokatolíci si dnes o 16.30 v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove slávením archijerejskej svätej liturgie pripomenú 16. výročie od reorganizácie tejto východnej katolíckej cirkvi, ktorej korene siahajú k slovanským apoštolom sv. Cyrilovi a Metodovi. Predsedať jej bude prešovský arcibiskup metropolita Jonáš Maxim, ktorý v súčasnosti stojí na čele Gréckokatolíckej cirkvi sui iuris na Slovensku. 26. októbra 2023 ho do tejto funkcie vymenoval Svätý Otec František a 27. januára 2024 vkladaním rúk vladyku Cyrila Vasiľa ako hlavného svätiteľa a vladykov Petra Rusnáka a Benedikta Aleksijčuka ako spolusvätiteľov, prijal milosť biskupskej vysviacky.

Pápež Benedikt XVI. povýšil 30. januára 2008 Gréckokatolícku cirkev na Slovensku na metropolitnú cirkev sui iuris so sídlom v Prešove, pričom povýšil Prešovskú eparchiu na archieparchiu a metropolitné sídlo a za prvého prešovského arcibiskupa metropolitu vymenoval vtedajšieho prešovského eparchiálneho biskupa Mons. Jána Babjaka SJ. Zároveň povýšil Košický apoštolský exarchát na eparchiu a vtedajšieho exarchu Mons. Milana Chautura CSsR vymenoval za prvého košického eparchiálneho biskupa. Zriadil aj novú Bratislavskú eparchiu a za jej prvého eparchiálneho biskupa vymenoval Mons. Petra Rusnáka. Do Gréckokatolíckej metropolitnej cirkvi sui iuris na Slovensku teda patria Prešovská archieparchia, Košická eparchia a Bratislavská eparchia.

Na základe metropolitného usporiadania Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku v roku 2008 vznikla Rada hierarchov tejto miestnej cirkvi, ktorú tvoria jej biskupi. Je jej zákonodarným zborom. Uskutočňuje sa na nej jeden z najdôležitejších znakov a symbolov východnej cirkevnej identity – princíp synodality. Jej činnosť sa riadi normami kánonického práva a štatútom, ktorý schválila Svätá stolica.

Episkopát Gréckokatolíckej metropolitnej cirkvi sui iuris na Slovensku tvorí 6 biskupov: vladyka Jonáš Maxim, prešovský arcibiskup a metropolita, vladyka Peter Rusnák, bratislavský eparcha, vladyka Cyril Vasiľ SJ, arcibiskup – košický eparchiálny biskup, vladyka Milan Lach SJ, bratislavský pomocný biskup, vladyka Ján Babjak SJ, emeritný prešovský arcibiskup a vladyka Milan Chautur CSsR, emeritný biskup Košickej eparchie. Na Slovensku v kláštore redemptoristov v Starej Ľubovni pôsobí vladyka Marián Andrej Pacák CSsR, emeritný biskup Apoštolského exarchátu sv. Cyrila a Metoda pre Slovákov byzantského obradu v Kanade.

Gréckokatolícka cirkev na Slovensku má podľa výsledkov sčítania obyvateľstva z roku 2021 spolu 218 235 veriacich. V porovnaní s posledným sčítaním obyvateľstva narástol počet veriacich o 11 364 čo znamená 5,5 percentný nárast. Z celkového počtu gréckokatolíkov na Slovensku žije v Prešovskej archieparchii 114 401 veriacich, Košická eparchia má 74 240 veriacich a v Bratislavskej eparchii sa prihlásilo ku gréckokatolíckemu vierovyznaniu 29 594 veriacich.

Okrem udalosti biskupskej vysviacky, ktorou žije Gréckokatolícka cirkev na Slovensku v týchto dňoch, sa do histórie tejto cirkvi zapísala zlatými písmenami aj návšteva Svätého Otca Františka v Prešove. 14. septembra 2021 na významný sviatok Povýšenia úctyhodného a životodarného kríža nad celým svetom predsedal na zaplnenom priestranstve pred mestskou športovou halou Božskej liturgii sv. Jána Zlatoústeho, počas ktorej ohlásil homíliu.

NIEKTORÉ INFORMÁCIE O PREŠOVSKEJ ARCHIEPARCHII

Prešovská archieparchia má 18 protopresbyterátov (dekanátov), z ktorých sú dva personálne, 164 farností, 323 kňazov, z toho 18 rehoľných a dvoch diakonov. Z uvedeného počtu kňazov boli v roku 2023 traja novokňazi. Vekový priemer kňazov je 47 rokov. Prešovská archieparchia má spolu 362 chrámov.

Súčasťou Prešovskej archieparchie je Humenský archieparchiálny vikariát so sídlom v Humennom, ktorý zriadil prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ na Svätý a veľký štvrtok 13. apríla 2017. Za prvého humenského vikára vymenoval otca Martina Zlackého, vtedajšieho farára gréckokatolíckej farnosti Zosnutia Presvätej Bohorodičky v Humennom a protopresbytera humenského protopresbyterátu.

Čo sa týka rehoľného života, v archieparchii pôsobia dve mužské rehole – baziliáni a redemptoristi. Aktuálne je spolu v piatich kláštoroch 20 rehoľníkov-kňazov. V ženských reholiach je 64 rehoľných sestier z rádu baziliánok, kongregácie služobníc Nepoškvrnenej Panny Márie a kontemplatívnych redemptoristiek.

Gréckokatolícka metropolitná cirkev sui iuris na Slovensku má v súčasnosti 42 seminaristov (nielen v seminári, ale aj na štúdiách v zahraničí, na pastoračnej praxi…), z toho Prešovská archieparchia 23 seminaristov. V Prešove sa nachádza aj Gréckokatolícka teologická fakulta Prešovskej univerzity, ktorá je zároveň cirkevnou fakultou akreditovanou Kongregáciou pre katolícku výchovu (semináre a študijné inštitúty) a na ktorej študuje 301 študentov v prvom a druhom stupni vysokoškolského vzdelania, z toho 167 v dennej forme a 134 v externej forme štúdia.

V Prešove sídli aj redakcia periodika SLOVO, ktorý je oficiálnym časopisom Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku a vychádza ako plnofarebný dvojtýždenník už viac ako 50 rokov. V septembri 2021, tesne pred návštevou Svätého Otca Františka v Prešove vyšlo jubilejné 1000. číslo časopisu.

V Prešove má svoje sídlo aj Gréckokatolícka charita, ktorá intenzívne pomáha nielen v metropole Šariša, ale aj na iných miestach ľuďom, ktorí sú v núdzi. Okrem mnohých projektov bola v roku 2018 zriadená prvá farská charita v Okružnej neďaleko Prešova. Následne v priebehu ďalších rokov bolo založených ďalších 14 farských charít. Významne sa Gréckokatolícka charita angažovala pri zvládaní minuloročnej migračnej vlny z Ukrajiny. V nadväznosti na to boli následne zriadené centrá podpory utečencom v Prešove a Bardejove a okrem toho pomocnú ruku sprostredkujú aj sociálne centrá v mestách Snina, Humenné, Svidník a Prešov.

Aktuálne na archieparchiálnej úrovni sa završuje proces o živote, hrdinských čnostiach, o povesti svätosti a znameniach Božieho sluhu, gréckokatolíckeho rehoľného kňaza, Jána Ivana Mastiliaka CSsR.

Celoročne sú najnavštevovanejšími pútnickými miestami Prešovskej archieparchie bazilika minor Zosnutia Presvätej Bohorodičky v Ľutine a hora Zvir v Litmanovej, ktoré sú duchovným putom zviazané s bazilikou Santa Maria Maggiore v Ríme. Prešovská archieparchia má okrem toho niekoľko ďalších navštevovaných pútnických miest, medzi ktoré patrí aj pútnické miesto v Krásnom Brode, z ktorého ikona Presvätej Bohorodičky bola súčasťou modlitieb a duchovného života počas Jubilejného roka 2018. Slovenská pošta pri príležitosti 200. výročia od vzniku Prešovského biskupstva vydala v edičnom ráde Umenie poštovú známku, ktorej motív tvorila práve ikona z Krásneho Brodu.

V archieparchii intenzívne pôsobia 4 pastoračné centrá – pre mládež v Juskovej Voli, pre stredoškolákov a vysokoškolákov v Prešove, pre rodiny na Sigorde a pre Rómov v Čičave. Od roku 2017 aj tri rómske misie v okresoch Vranov nad Topľou, Bardejov a Stará Ľubovňa. Počas posledných dvoch rokov sa intenzívne rozvinula práca na ďalšom pastoračnom centre pre Rómov, ktoré sídli na Sigorde neďaleko Prešova. V pastorácii Rómov aktívne pôsobí sedem kňazov.

V archieparchii pôsobí 10 škôl a školských zariadení. Od roku 2017 začala vysielať gréckokatolícka televízia Logos. Ponúka online priame prenosy z katedrálneho chrámu a pútnických miest, ktoré sú na dennej báze zaradené aj do vysielania regionálnej televízie TV Zemplín. Logos TV pripravuje Gréckokatolícky magazín, ktorý mapuje dianie v Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku.

Katedrálny chrám v Prešove je zasvätený sv. Jánovi Krstiteľovi. Popri relikvii Svätého Kristovho kríža sú v katedrále k úcte vystavené aj relikvie sv. Jána Krstiteľa, sv. prvomučeníka Štefana a viacerých iných svätých. V bočných kaplnkách sú to relikvie blahoslavených gréckokatolíckych biskupov mučeníkov Pavla Petra Gojdiča OSBM a Vasiľa Hopka a v lodi chrámu aj verná kópia Turínskeho plátna. Túto katedrálu v roku 1995 navštívil sv. Ján Pavol II.

https://www.grkatpo.sk/?spravy&id=3935


Autor správy, foto a správu publikoval Prešovská archieparchia on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Cirkev na Slovensku predstavila prvé podnety k Jubilejnému roku 2025

Ut jan 30 , 2024
Čas milosti, ktoré naplní naše ❤️ … „Verím, že tento rok, ktorý nás čaká, nebude len nejakých aktivitách, ktoré zaplnia náš kalendár, ale najmä čas milosti, ktoré naplní naše srdce,“ uviedol výkonný tajomník KBS Ivan Ružička. Katolícka cirkev na Slovensku predstavila prvé podnety k Jubilejnému roku 2025. Urobila tak počas […]

Čitatelia, ktorí si prečítali tento článok si prečítali aj tieto