­čÄë Pre┼íov jasal rados┼ąou z pr├şchodu Sv├Ąt├ęho Otca ­čÄë Ôť│ Ak s├║ nejak├ę v├Żznamn├ę d├ítumy, ktor├ę do hist├│rie Gr├ęckokatol├şckej cirkvi na …

­čÄë Pre┼íov jasal rados┼ąou z pr├şchodu Sv├Ąt├ęho Otca ­čÄë

Ôť│ Ak s├║ nejak├ę v├Żznamn├ę d├ítumy, ktor├ę do hist├│rie Gr├ęckokatol├şckej cirkvi na Slovensku boli zap├şsan├ę zlat├Żmi p├şsmenami, tak utorok 14. September 2021 sa v├Żznamnou mierou zaradil medzi nich. V de┼ł sviatku Pov├Ż┼íenia sv├Ąt├ęho a ├║ctyhodn├ęho Kr├ş┼ża bola na priestranstve pred Mestskou ┼íportovou halou v Pre┼íove sl├íven├í archijerejsk├í sv├Ąt├í liturgia, ktorej predsedal a na ktorej hom├şliu ohl├ísil najvy┼í┼í├ş ve─żk┼łaz Katol├şckej cirkvi, Sv├Ąt├Ż Otec Franti┼íek.

Ôť│ Br├íny pre p├║tnikov sa otvorili presne o polnoci a nieko─żko desiatok veriacich st├ílo v rade u┼ż pred polnocou s ├║myslom z├şska┼ą ─Źo najlep┼íie miesta, priam na dosah p├ípe┼żovej ruky. Nieko─żko min├║t pred 4. hodinou za─Źal bohat├Ż duchovno-kult├║rny program, ktor├ęmu dominovali modlitby ako utiere┼ł, sv├Ąt├Ż ru┼żenec, akatist ku kloko─Źovskej Presv├Ątej Bohorodi─Źke a popretk├ívan├Ż bol vyst├║pen├şm r├┤znych zn├ímych umelcov, medzi ktor├Żmi nech├Żbali spev├í─Źky ─żudov├Żch piesn├ş Anka Por├í─Źov├í, Monika Kandr├í─Źov├í, ─Ćalej spev├íci Ondrej Kandr├í─Ź a ┼átefan ┼átec, Kapela Peter Milenky & Band, Mari├ín Husovsk├Ż a zn├íma Pre┼íov─Źanka Katar├şna Knechtov├í. S├║─Źas┼ąou programu bola aj prezent├ícia hymny stretnutia s n├ízvom Osl├íven├Ż kr├ş┼ż, ktor├║ zaspieval otec Peter Milenky za doprovodu vok├ílovej skupiny.

Ôť│ Kr├ítko pred desiatou hodinou dorazil do Pre┼íova Sv├Ąt├Ż Otec Franti┼íek. V z├íkulis├ş ho chlebom a so─żou priv├ştali deti v krojoch z regi├│nu ┼áari┼í a man┼żelsk├Ż p├ír Miroslav a Zuzana Kebov├ş. Miroslav Keba, stol├ír z Davidova, vyr├íbal vo svojej dielni pre Sv├Ąt├ęho Otca p├ípe┼żsk├Ż tr├│n, analogion a ostatn├Ż mobili├ír. Po priv├ştan├ş nast├║pil Sv├Ąt├Ż Otec do papamobilu a pomaly za─Źal prech├ídza┼ą pomedzi jednotliv├ę sektory. Veriaci, ktor├ş do posledn├ęho miesta zaplnili priestranstvo pred mestskou halou za─Źali radostne jasa┼ą a pozdravova┼ą Sv├Ąt├ęho Otca heslami: ÔÇ×Rados┼ą srdca prezr├ídza, Sv├Ąt├Ż Otec prich├ídzaÔÇť alebo aj ÔÇ×Vr├║cne sme V├ís ─Źakali, v Pre┼íove sa do─ŹkaliÔÇť ─Źi do tretice ÔÇ×Sv├Ąt├Ż Ot─Źe vitajte, po┼żehnanie n├ím dajte!ÔÇť Sv├Ąt├Ż Otec s ├║smevom na tv├íri sa pozdravoval s p├║tnikmi a ude─żoval im svoje p├ípe┼żsk├ę po┼żehnanie.

Ôť│ Po ukon─Źen├ş prejazdu papamobilom sa Sv├Ąt├Ż Otec obliekol do liturgick├ęho r├║cha ─Źervenej farby a za spevu Vo┼íel jesi archijereju v liturgickom sprievode prist├║pil k olt├íru, ktor├Ż si uctil bozkom a odobral sa na hornoje sidali┼í─Źe ÔÇô p├ípe┼żsk├Ż tr├│n. Spolu so Sv├Ąt├Żm Otcom koncelebrovalo t├║to archijerejsk├║ sv├Ąt├║ liturgiu 5 kardin├ílov ÔÇô J. Em. Pietro Parolin, J. Em. Leonardo Sandri, J. Em. Ayuso Guixot, J. Em. Jean Claude Hollerich a J. Em. Stanis┼éaw Dziwisz. S├║─Źas┼ąou koncelebruj├║ceho episkop├ítu bolo aj 21 v├Żchodn├Żch a 17 z├ípadn├Żch biskupov. Okrem nich eucharistick├ę spolo─Źenstvo tvorilo viac ako 480 k┼łazov oboch katol├şckych obradov a 6 diakonov.

Ôť│ P├ípe┼ż Franti┼íek predsedal v├Żchodnej sv├Ątej liturgii, pri─Źom jednotliv├ę po┼żehnania a liturgick├ę vstupy hovoril v latin─Źine, ostatn├ę archijerejsk├ę ─Źasti viedol pre┼íovsk├Ż arcibiskup metropolita J├ín Babjak SJ, s ktor├Żm koncelebrovali arcibiskup Cyril Vasi─ż SJ, ko┼íick├Ż eparcha a vladyka Peter Rusn├ík, bratislavsk├Ż eparcha. Pri prestole s biskupmi koncelebrovali aj ┼ítyria k┼łazi ÔÇô protosynkeli jednotliv├Żch gr├ęckokatol├şckych eparchi├ş na Slovensku Mons. ─Żubom├şr Petr├şk, otec Vladim├şr Skyba, archimandrita Jaroslav Laj─Źiak a s├║dny synkel Pre┼íovskej archieprachie otec Jaroslav Pasok. V ├║vode p├ípe┼ż Franti┼íek viedol liturgick├Ż dial├│g s dvomi hlavn├Żmi diakonmi Rastislavom Vargom a Petrom Fe┼ł├íkom, tak ako to predpisuj├║ rubriky sv├Ątej liturgie. Po tom ─Źo im udelil po┼żehnanie v latinskom jazyku sa za─Źala archijerejsk├í sv├Ąt├í liturgia. Po─Źas spevu trop├íra a kond├íku sviatku sa Sv├Ąt├Ż Otec presunul od p├ípe┼żsk├ęho stolca dopredu pred ozdoben├Ż Kristov kr├ş┼ż. N├ísledne so sklonenou hlavou zatia─ż ─Źo zbor spieval n├ídhern├Ż hymnus ÔÇ×Tvojmu kr├ş┼żu klaniame sa, Vl├ídca, a tvoje sv├Ąt├ę vzkriesenie oslavujemeÔÇť zotrval v tichej modlitbe pred kr├ş┼żom.

Ôť│ Po speve apo┼ítola a evanjelia zo sviatku nasledovala hom├şlia Sv├Ąt├ęho Otca, ktor├║ ohl├ísil v talianskom jazyku. Veriaci mali mo┼żnos┼ą na ve─żkoplo┼ín├Żch obrazovk├ích ─Ź├şta┼ą preklad hom├şlie.

Ôť│ Sv├Ąt├Ż Otec n├ídherne vystihol podstatu sviatku a ├║lohu kr├ş┼ża v ┼żivote veriaceho ─Źloveka. Pozval pr├ştomn├Żch na sl├ívnosti aj v┼íetk├Żch, ktor├ş boli s n├şm spojen├ş cez obrazovky ─Źi r├ídi├í, aby vo svojom ┼żivote podobne ako apo┼ítol J├ín videli kr├ş┼ż a stali sa svedkom pre ostatn├Żch ─żud├ş. ÔÇ×Niektor├ş sv├Ąt├ş u─Źili, ┼że kr├ş┼ż je ako kniha, ktor├║, treba otvori┼ą a ─Ź├şta┼ą, aby sme ju spoznali. Knihu nesta─Ź├ş k├║pi┼ą, pozrie┼ą sa na ┼łu a vystavi┼ą si ju doma na peknom mieste. To ist├ę plat├ş pre kr├ş┼ż: je nama─żovan├Ż alebo vytesan├Ż na mnoh├Żch miestach na┼íich chr├ímov. Kr├ş┼żikov je nespo─Źetne ve─ża: na krku, v dome, v aute, vo vrecku. Ale neoso┼ż├ş n├ím to, ak sa nezastav├şme, nezah─żad├şme na Ukri┼żovan├ęho a neotvor├şme mu srdce, ak sa nenech├íme o─Źari┼ą jeho ranami, otvoren├Żmi pre n├ís, ak sa na┼íe srdce nenapln├ş dojat├şm a nebudeme plaka┼ą pred Bohom, ktor├Ż je zranen├Ż z l├ísky k n├ím,ÔÇť povedal v hom├şlii p├ípe┼ż Franti┼íek.

Ôť│ Sv├Ąt├Ż Otec, dobre poznaj├║c hist├│riu Gr├ęckokatol├şckej cirkvi na Slovensku, ke─Ć za─Źal rozpr├íva┼ą o vyd├ívan├ş svedectva kr├ş┼ża spomenul tieto slov├í: ÔÇ×Mysl├şm na mu─Źen├şkov, ktor├ş v tomto n├írode vyd├ívali svedectvo Kristovej l├ísky vo ve─żmi ┼ąa┼żk├Żch ─Źasoch, ke─Ć v┼íetky okolnosti radili ml─Źa┼ą, zosta┼ą v bezpe─Ź├ş, nevyzn├íva┼ą vieru. Ale nemohli nevyd├íva┼ą svedectvo. Ko─żko u┼í─żachtil├Żch ─żud├ş trpelo a zomrelo tu na Slovensku kv├┤li menu Je┼żi┼í! Svedectvo naplnen├ę z l├ísky k Tomu, na koho to─żko h─żadeli. Tak, a┼ż sa mu za─Źali podoba┼ą, dokonca aj v smrti.ÔÇť

Ôť│ P├ípe┼żove slov├í sa hlboko dot├Żkali ka┼żd├ęho pr├ştomn├ęho. O to viac boli povzbuden├şm pre pr├ştomn├Żch my┼ílienky poz├Żvaj├║ce k ├║cte k rodi─Źom ─Źi star├Żm rodi─Źom a t├Żm, ktor├ş u┼ż nie s├║ medzi nami: ÔÇ×Drah├ş bratia a sestry, videli ste svedkov. Zachovajte si mil├║ spomienku na osoby, ktor├ę v├ís ┼żivili a vychov├ívali vo viere. Boli to skromn├ş, jednoduch├ş ─żudia, ktor├ş dali svoj ┼żivot, milovali a┼ż do konca. To s├║ na┼íi hrdinovia, hrdinovia ka┼żdodennosti a pr├íve ich ┼żivoty menia dejiny,ÔÇť dodal v z├ívere hom├şlie Sv├Ąt├Ż Otec Franti┼íek a zo┼żal ve─żk├Ż potlesk v┼íetk├Żch pr├ştomn├Żch.

Ôť│ Sv├Ąt├ę prij├şmanie po─Źas liturgie rozd├ívalo 230 k┼łazov, a ka┼żd├ęmu k┼łazovi asistovali v┼żdy dvaja dobrovo─żn├şci. Jeden z nich dr┼żal ┼żlt├Ż d├í┼żdnik, ktor├Żm ozna─Źoval miesto, kde sa pod├íva sv├Ąt├ę prij├şmanie a druh├Ż dobrovo─żn├şk dr┼żal v dvoch hrn─Źekoch ly┼żi─Źky k pod├ívaniu Eucharistie, nako─żko sv├Ąt├ę prij├şmanie sa pod├ívalo pod oboj├şm sp├┤sobom. Ka┼żd├Ż prij├şmal v┼żdy ─Ćal┼íou kovovou ly┼żi─Źkou, ktor├ę boli zak├║pen├ę pre t├║to pr├şle┼żitos┼ą.

Ôť│ V z├ívere archijerejskej sv├Ątej liturgie Sv├Ąt├Ż Otec udelil v┼íetk├Żm z├ívere─Źn├ę po┼żehnanie. Potom mu po─Ćakoval pre┼íovsk├Ż arcibiskup metropolita J├ín Babjak SJ. ÔÇ×V Gr├ęckokatol├şckej cirkvi na Slovensku je Sv├Ąt├Ż Otec ÔÇô ÔÇ×Peter z R├şmaÔÇť, po cel├ę storo─Źia ve─żmi milovan├Ż. Modlime sa za V├ís i za Va┼íe apo┼ítolsk├ę dielo, ktor├ę kon├íte po celom svete a tak posil┼łujete bratov a sestry vo viere. Vieme, s akou l├ískou sa uj├şmate marginalizovan├Żch ─żud├ş, ako ich milujete, pr├íve preto ┼że trpia a pripodob┼łuj├║ sa sam├ęmu Je┼żi┼íovi Kristovi, ktor├Ż n├ís vyk├║pil svojou smr┼ąou na kr├ş┼żi a sl├ívnym zm┼Ľtvychvstan├şm. V─Ćaka V├ím, drah├Ż Sv├Ąt├Ż Ot─Źe, za siln├ę slov├í, ktor├ę ste n├ím v┼íetk├Żm dnes adresovali. Vo Va┼íich slov├ích c├ştime aj my gr├ęckokatol├şci, ┼że je V├ím bl├şzke a zn├íme svedectvo vernosti Gr├ęckokatol├şckej cirkvi n├ístupcovi Sv├Ąt├ęho Petra, nielen v ned├ívnej hist├│rii, ale aj dnes. Modlime sa za V├ís, aby V├ís P├ín e┼íte dlho rokov zachoval pri kormidle Kristovej lodi─Źky Cirkvi,ÔÇť povedal metropolita J├ín Babjak a zaintonoval Sv├Ąt├ęmu Otcovi na mnohaja i blahaja lita. Zbor spolo─Źne s cel├Żm zhroma┼żden├şm spievali p├ípe┼żsk├║ hymnu ÔÇô V sedmobre┼żnom kruhu R├şma.

Ôť│ N├ísledne sa uskuto─Źnilo odovzdanie darov. Sv├Ąt├Ż Otec Franti┼íek daroval Gr├ęckokatol├şckej cirkvi zlat├║ kalichov├║ s├║pravu a arcibiskup Babjak zasa daroval p├ípe┼żovi k├│piu kloko─Źovskej Presv├Ątej Bohorodi─Źky. Okrem tohto dostal Sv├Ąt├Ż Otec aj ru─Źne vyrez├ívan├Ż dreven├Ż kr├ş┼ż, s ktor├Żm po┼żehn├íval u┼ż po─Źas archijerejskej sv├Ątej liturgie a vz├ícny slovensk├Ż op├íl z najstar┼í├şch op├ílov├Żch ban├ş na svete, ktor├ę s├║ v bl├şzkosti Pre┼íova v Slansk├Żch vrchoch.

Ôť│ V samotnom z├ívere sa uskuto─Źnila korunov├ícia ikony kloko─Źovskej Bohorodi─Źky. Po─Źas toho ako zbor spieval piese┼ł Pod Tvoju milos┼ą pribihajem Bohorodice, Sv├Ąt├Ż Otec prist├║pil bli┼ż┼íie k ikone, pozdvihol nov├ę korunky smerom k ikone a n├ísledne ich odovzdal diakonom. T├ş korunky umiestnili na pripraven├ę miesto z ─żavej a pravej strany milostivej kloko─Źovskej ikony. Sv├Ąt├Ż Otec Franti┼íek e┼íte chv├ş─żu zostal pohr├║┼żen├Ż do modlitby a n├ísledne sa v sprievode odobral do sakristie. Po skon─Źen├ş liturgie sa e┼íte v s├║krom├ş stretol s vladykom Milanom Chauturom a v sakrestii po┼żehnal aj sv├Ąt├ę ru┼żence, ktor├ę boli odovzdan├ę ako pamiatka v┼íetk├Żm dobrovo─żn├şkom. V samom z├ívere sa e┼íte Sv├Ąt├ęmu Otcovi osobne po─Ćakovali a odovzdali mu aj dary predseda Pre┼íovsk├ęho samospr├ívneho kraja Milan Majersk├Ż s man┼żelkou, europoslanky┼łou Miriam Lexmann a taktie┼ż aj prim├ítorka mesta Pre┼íov Andrea Tur─Źanov├í s man┼żelom.

Ôť│ Cel├Ż priebeh sl├ívnosti sprev├ídzala nezi┼ítn├í pomoc viac ako 850 dobrovo─żn├şkov, bez ktor├Żch by tak├íto udalos┼ą bola len ┼ąa┼żko uskuto─Źnite─żn├í. Skuto─Źne v┼íetk├Żm dobrovo─żn├şkom ako aj ich hlavn├Żm koordin├ítorom Vikt├│rii ┼Żolnovej a Mat├║┼íovi Verbovi, ako aj Barbore Okruh─żanskej a celej eventovej agent├║re vyslovuj├║ organiz├ítori ├║primn├ę P├ín Boh zapla┼ą.

Ôť│ Byzantsk├Ż obrad bez kr├ísneho viachlasn├ęho spevu by nikdy nebol t├Żm ─Ź├şm je, a preto obrovsk├í v─Ćaka patr├ş aj ─Źlenom Zboru sv. Cyrila a Metoda v Ko┼íiciach a Zboru bl. Pavla Petra Gojdi─Źa z Vranova-─îemern├ęho, ako aj z├ístupcom z katedr├ílneho zboru v Pre┼íove a chr├ímov├ęho zboru v Lipanoch, ktor├Żch starostlivo pripravovala dirigentka Lucia Lova┼íov├í v ├║zkej spolupr├íci s M├íriou ┼áandorovou.

Ôť│ Ve─żk├í v─Ćaka patr├ş Mestu Pre┼íov a Pre┼íovsk├ęmu samospr├ívnemu kraju a v┼íetk├Żm zlo┼żk├ím, ktor├ę pod ne spadaj├║, za ich pomoc pri pr├şprave n├ív┼ítevy Sv├Ąt├ęho Otca v Pre┼íove. Tie┼ż viacer├Żm ─Ćal┼í├şm k┼łazom a laikom, ktor├ş pracovali viac v ├║zad├ş, napr. pre m├ędi├í, ozvu─Źenie a pod. Gr├ęckokatol├şcke arcibiskupstvo v Pre┼íove ─Ćakuje aj jednotliv├Żm m├ędi├ím za prezent├íciu n├ív┼ítevy p├ípe┼ża v Pre┼íove. D├┤le┼żit├║ ├║lohu zohrala aj Telev├şzia Logos a Zempl├şn. Ve─żk├í v─Ćaka patr├ş aj cel├ęmu ┼ít├íbu RTVS, ktor├ş sa podie─żali na priamom prenose sv├Ątej liturgie. Telev├şzny prenos sa vysielal do viac ako 60 kraj├şn sveta a o Pre┼íove a gr├ęckokatol├şkoch zo Slovenska sa tak mohli dozvedie┼ą mili├│ny ─żud├ş.

Ôť│ V Pre┼íove v┼íetci pr├ştomn├ş zak├║sili ├║┼żasne kr├ísne, radostn├ę, d├┤stojn├ę a po┼żehnan├ę liturgick├ę sl├ívenie so Sv├Ąt├Żm Otcom. Boh ten de┼ł po┼żehnal aj n├ídhern├Żm po─Źas├şm, ktor├ę e┼íte umocnilo nad┼íen├║ atmosf├ęru tohto historick├ęho d┼ła a mno┼żstvom p├║tnikov, ktor├ş napriek mnoh├Żm prek├í┼żkam, ako boli registr├ícia ─Źi pand├ęmia, pri┼íli v hojnom po─Źte a zaplnili nielen cel├ę priestranstvo pripraven├ę na sl├ívenie, ale aj pri─żahl├ę plochy. A tak druh├í n├ív┼íteva p├ípe┼ża na tomto mieste, ale prv├í gr├ęckokatol├şcka sv├Ąt├í liturgia sl├íven├í p├ípe┼żom na Slovensku, sa u┼ż nezmazate─żne zap├şsala nielen do dej├şn Gr├ęckokatol├şckej cirkvi na Slovensku a Mesta Pre┼íov, ale aj do historickej pam├Ąte na┼íej krajiny. Posolstvo, ktor├ę Sv├Ąt├Ż Otec Franti┼íek zanechal, je potrebn├ę teraz s Bo┼żou pomocou spracova┼ą a z neho ┼żi┼ą, preto┼że je ve─żmi siln├ę a aktu├ílne.

Michal Pavli┼íinovi─Ź

Zdroj: http://www.grkatpo.sk/?spravy&id=3580


Autor správy, foto a správu publikoval Prešovská archieparchia on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Va┼ía e-mailov├í adresa nebude zverejnen├í. Vy┼żadovan├ę polia s├║ ozna─Źen├ę *

Next Post

Pri pr├şle┼żitosti otvorenia nov├ęho akademick├ęho roka 2021/2022 na Katol├şckej univerzite v Ru┼żomberku sa v stredu 22. septembra 20...

Po sep 20 , 2021
Pri pr├şle┼żitosti otvorenia nov├ęho akademick├ęho roka 2021/2022 na Katol├şckej univerzite v Ru┼żomberku sa v stredu 22. septembra 2021 o 10.00 uskuto─Źn├ş sl├ívnostn├í bohoslu┼żba Veni Sancte. Po sv├Ątej om┼íi bude o 11.30 nasledova┼ą sl├ívnostn├ę zhroma┼żdenie akademickej obce a pozvan├Żch host├ş v Aule sv. J├ína Pavla II. Rektor KU ude─żuje v tento […]

─îitatelia, ktor├ş si pre─Ź├ştali tento ─Źl├ínok si pre─Ź├ştali aj tieto