­čÖĆAko bude prebieha┼ą sv├Ąt├í liturgia v Pre┼íove­čÖĆ Ô×í Bude pou┼żit├í s├║prava kalicha a diskosa, na ktor├Żch sl├ívil sv├Ąt├ę liturgie blahos…Pre┼íovsk├í archieparchiaPre┼íovsk├í archieparchia on Facebook


­čÖĆAko bude prebieha┼ą sv├Ąt├í liturgia v Pre┼íove­čÖĆ

Ô×í Bude pou┼żit├í s├║prava kalicha a diskosa, na ktor├Żch sl├ívil sv├Ąt├ę liturgie blahoslaven├Ż biskup Pavel Peter Gojdi─Ź ((bielo-┼żlt├í kombin├ícia zlata na fotke)ÔČů

ÔŚ╝ Liturgia sv. J├ína Zlato├║steho m├í svoj p├┤vod v Antiochii. Sv├Ąt├Ż J├ín Zlato├║sty ju zrevidoval v 4.storo─Ź├ş a postupne bola v Kon┼ítant├şnopole upraven├í do dne┼ínej podoby. Je najviac pou┼ż├şvanou liturgiou v Gr├ęckokatol├şckej cirkvi na Slovensku. Sl├ívime ju ka┼żd├Ż de┼ł v roku okrem dn├ş, ktor├ę maj├║ tr├║chliaci charakter, ak├Żmi s├║ dni Ve─żk├ęho p├┤stu. Vtedy t├║to radostn├║ liturgiu nesl├ívime. Desa┼ąkr├ít do roka tie┼ż namiesto nej sl├ívime liturgiu sv. Bazila Ve─żk├ęho.
ÔŚ╝ Bo┼żsk├í liturgia je spr├ştomnen├şm Kristovho ┼żivota, v─Ćakyvzdan├şm a svadobnou hostinou kr├í─ża (Porov. Mt 22,1-14). Hoci prebieha na ur─Źitom mieste, v ur─Źitom ─Źase, predsa sa vymyk├í priestoru a ─Źasu. Je okamihom kedy sa nebo sp├íja so zemou a spr├ştom┼łuj├║ sa ve─żk├ę diela Bo┼żej sp├ísy. Je to ─Źas kr├í─żovskej svadobnej hostiny na ktorej m├íme ako ─Źlenovia cirkvi – jeho nevesty, miesto v┼íetci, aby sme sa s n├şm zjednotili.
ÔŚ╝ Sviatok Pov├Ż┼íenia ├║ctyhodn├ęho a ┼żivotodarn├ęho kr├ş┼ża nad cel├Żm svetom, ktor├Ż sa sl├ívi 14. septembra, je d┼łom, kedy je predp├şsan├í zdr┼żanlivos┼ą od m├Ąsa. Cel├í liturgia je prepojen├í s kr├ş┼żom, ktor├Ż na jednej strane bol n├ístrojom umu─Źenia Je┼żi┼ía Krista, ale pre n├ís, cirkev Nov├ęho z├íkona, je zdrojom sp├ísy a nesmrte─żnosti. Liturgick├í farba aj ke─Ć je to sl├ívnostn├í liturgia a t├í sa n├ím v├Ą─Ź┼íinou sp├íja s bielou alebo zlatou farou, predsa zost├íva v tomto pr├şpade ─Źerven├í. Na znak smrti a umu─Źenia Je┼żi┼ía Krista na kr├ş┼żi, ale z├írove┼ł aj jeho sl├ívneho vzkriesenia.
ÔŚ╝ To, ┼że m├í liturgia aj pr├şvlastok archijerejsk├í, znamen├í, ┼że jej bude predseda┼ą archijerej ÔÇô ve─żk┼łaz, v na┼íom pr├şpade Sv├Ąt├Ż Otec Franti┼íek, hlava Katol├şckej cirkvi, apo┼ítol Peter, ktor├Ż pr├şde povzbudi┼ą svojich bratov a sestry vo viere.
ÔŚ╝ Sl├ívnostn├Ż sprievod sa pohne presne o 10:30 na ─Źele ktor├ęho sa nesie kr├ş┼ż spolu s ripidami. Ripidy s├║ kovov├ę pozl├íten├ę alebo postriebren├ę disky, ktor├ę symbolizuj├║ ┼íes┼ąkr├şdlych cherub├şnov. Za nimi bud├║ nasledova┼ą dvaja diakoni s kadidelnicami, k┼łazi, prel├íti p├ípe┼żsk├ęho sprievodu, ko┼íick├Ż a bratislavsk├Ż vladykovia. Po nich nasleduje asistencia, ktor├í dr┼ż├ş v ruk├ích trikirion a dikirion ÔÇô svietniky, ktor├ę symbolizuj├║ tri bo┼żsk├ę osoby a dve prirodzenosti Je┼żi┼ía Krista ÔÇô ─żudsk├║ a bo┼żsk├║. Nimi archijerej po┼żehn├íva na ┼ítyri svetov├ę strany, zvol├ívaj├║c Bo┼żie po┼żehnanie. Za nimi prich├ídza v sprievode pre┼íovsk├Ż arcibiskup metropolita J├ín a Sv├Ąt├Ż Otec Franti┼íek spolu so svojimi ceremoni├írmi.
ÔŚ╝ Po pr├şchode k olt├íru Sv├Ąt├Ż Otec si ho uct├ş bozkom a odch├ídza na svoje miesto ÔÇô hornoje sidali┼í─Źe ÔÇô kr├í─żovsk├Ż tr├│n, z ktor├ęho ve─żk┼łaz, r├şmsky biskup Franti┼íek, bude po┼żehn├íva┼ą pr├ştomn├Ż ─żud.
ÔŚ╝ ─Äal┼íou ─Źas┼ąou sv├Ątej liturgie je liturgia katechumenov. Po─Źas liturgie s├║ predn├í┼ían├ę viacer├ę kr├ítke prosby v ekt├ęniach. S├║ to striedav├ę modlitby diakona a ─żudu. Na jednotliv├ę prosby ─żud odpoved├í prosbou: ,,Pane zmiluj sa.ÔÇť Po prvej ekt├ęnii nasleduj├║ tri antif├│ny zlo┼żen├ę zo ┼żalmov. Za spevu poslednej antif├│ny za─Źne mal├Ż vchod. Diakon dr┼żiac evanjeli├ír v ruk├ích obch├ídza okolo olt├íra. Tento sprievod n├ím nazna─Źuje ohlasovanie evanjelia Krista a apo┼ítolov cirkvi i cel├ęmu svetu.
ÔŚ╝ Po─Źas spevu trop├íra a kondaku sviatku Pov├Ż┼íenia ─Źestn├ęho kr├ş┼ża, Sv├Ąt├Ż Otec prist├║pi k tetrap├│du, je to miesto, pred hlavn├Żm olt├írom, kde bude k ├║cte vylo┼żen├Ż sv├Ąt├Ż kr├ş┼ż, ako je to zvykom v na┼íej cirkvi na tento sviatok. Okolo kr├ş┼ża je v┼żdy upleten├Ż v├ş┼ąazn├Ż veniec alebo sa kr├ş┼ż nach├ídza uprostred kvetov, preto┼że Kr├ş┼ż sa stal kr├í─żovsk├Żm tr├│nom na ktorom Kristus neprehral, ale zv├ş┼ąazil. Po─Źas poklony ─Źestn├ęmu kr├ş┼żu spievame: ÔÇ×Tvojmu kr├ş┼żu klaniame sa Vl├ídca,ÔÇť a hne─Ć druh├Żm dychom dod├ívame: ÔÇ×a tvoje vzkriesenie oslavujeme.ÔÇť
ÔŚ╝ Nasleduj├║ci ─Źas je miestom, kde sa predn├í┼íaj├║ ─Ź├ştania z Nov├ęho z├íkona a hom├şlia. Prihovor├ş sa n├ím s├ím Kristus cez svoje Slovo, v ktorom je pr├ştomn├Ż, i prostredn├şctvom Sv├Ąt├ęho Otca po─Źas hom├şlie. A tak ako pred dvetis├şc rokmi ─żudia po─Ź├║vali Krista, tak to bude mo┼żn├ę po─Źu┼ą Krista i po─Źas sv├Ątej liturgie.
ÔŚ╝ Cherub├şnskou pies┼łou vstupujeme do ─Ćal┼íej ─Źasti sl├ívenia, teda do liturgie veriacich. Nasleduje ve─żk├Ż vchod, ─Źi┼że prenesenie darov zo ┼żertven├şka na olt├ír. U┼ż prv├ş kres┼ąania sl├ívili Eucharistiu na hroboch svojich mu─Źen├şkov. V na┼íom obrade sa zachovala t├íto trad├şcia prostredn├şctvom antimenzi├│nov. Je to pl├ítno s vyobrazen├şm sn├şmania Je┼żi┼ía Krista z kr├ş┼ża a jeho ukladanie do hrobu. V antimenzione s├║ v┼íit├ę relikvie sv├Ąt├Żch. Archijerejsk├í sv├Ąt├í liturgia v Pre┼íove pred Mestskou ┼íportovou halou, bude sl├íven├í na antimenzione s ostatkami blahoslaven├ęho hieromu─Źen├şka Pavla Petra Gojdi─Źa a z├írove┼ł v olt├íri bud├║ vlo┼żen├ę aj relikvie na┼íich ─Ćal┼í├şch blahoslaven├Żch: hieromu─Źen├şka Vasi─ża Hopka a reho─żn├ęho k┼łaza Metoda Dominika Tr─Źku, ktor├ş s├║ mu─Źen├şkmi na┼íej cirkvi pre Krista a pre vernos┼ą Sv├Ąt├ęmu Otcovi.
ÔŚ╝ Pri zvolan├ş: ,,V├ş┼ąazn├║ piese┼ł spievaj├║, prespevuj├║, jasaj├║ a volaj├║,ÔÇť otec arcibiskup vezme hviezdicu do r├║k a rob├ş znamenie kr├ş┼ża nad diskosom, na ktorom s├║ ulo┼żen├ę prosfory, ktor├ę bud├║ za chv├ş─żu premenen├ę. ─îa┼ía v ktorej sa nach├ídza ─Źerven├ę v├şno, symbolizuje utrpenia Je┼żi┼ía Krista, krv, ktor├í bola vyliata za sp├ísu sveta a tie┼ż ─Źa┼íu, ktor├║ Kristus dal u─Źen├şkom pri Poslednej ve─Źeri. Pri tejto sv├Ątej liturgii bude pou┼żit├í ─Źa┼ía a diskos, na ktor├Żch sl├ívil sv├Ąt├ę liturgie blahoslaven├Ż biskup Pavel Peter Gojdi─Ź. (na fotografii)
ÔŚ╝ Pred modlitbou Ot─Źe n├í┼í odznej├║ prosby v r├┤znych jazykoch a to cirkevnoslovanskom, rus├şnskom, ma─Ćarskom, r├│mskom a ukrajinskom jazyku. Je to obraz toho, ┼że cirkev pozost├íva z mnoh├Żch n├írodov a n├írodnost├ş, ktor├ę sa spolo─Źne modlia. Obrazom jednoty je s├ím Kristus vyzdvihnut├Ż na kr├ş┼żi, ktor├Ż poz├Żva v┼íetk├Żch k sebe. Po modlitbe Ot─Źe n├í┼í, nasleduje sv├Ąt├ę prij├şmanie. Po rozlomen├ş sv├Ąt├ęho chleba, ─Źi┼że Najsv├Ątej┼íieho Tela Je┼żi┼ía Krista, prich├ídza k olt├íru ako prv├Ż Sv├Ąt├Ż Otec Franti┼íek, ktor├Ż prij├şma Eucharistiu, tak biskupi, k┼łazi a diakoni a n├ísledne sa pod├íva Eucharistia zhroma┼żden├ęmu Bo┼żiemu ─żudu.
ÔŚ╝ Po sv├Ątom prij├şman├ş otec arcibiskup zvol├íva slov├í: ÔÇ×Spas Bo┼że svoj ─żud a po┼żehnaj svoje dedi─Źstvo.ÔÇť T├Żm dedi─Źstvom je Bo┼żie kr├í─żovstvo, ktor├ęho dedi─Źmi sme my. Na z├íver sv├Ątej liturgie udel├ş z├ívere─Źn├ę po┼żehnanie Sv├Ąt├Ż Otec Franti┼íek a vykon├í prepustenie. Cel├í sl├ívnos┼ą sa zakon─Ź├ş sl├ívnostn├Żm sprievodom, pred ktor├ęho za─Źiatkom Sv├Ąt├Ż Otec e┼íte pod├şde k ikone Kloko─Źovskej Bohorodi─Źky, kde sa kr├ítko pomodl├ş a odovzd├í nov├ę korunky pripraven├ę na t├║to sl├ívnos┼ą, ktor├ę u┼ż pred p├ír t├Ż┼żd┼łami po┼żehnal vo Vatik├íne.

ISPA

Posted in Nezaraden├ę

Pridaj komentár

Va┼ía e-mailov├í adresa nebude zverejnen├í. Vy┼żadovan├ę polia s├║ ozna─Źen├ę *

Next Post

S├║─Źasn├ę vz┼ąahy medzi katol├şckou a ┼żidovskou komunitou na Slovensku - PODCAST - Vatican NewsVatican NewsVatican News on Facebook

Ne sep 12 , 2021
V pondelok 13. septembra 2021 zav├şta p├ípe┼ż Franti┼íek v r├ímci svojej n├ív┼ítevy Bratislavy na Rybn├ę n├ímestie, kde sa stretne so ┼żidovskou komunitou. O v├Żzname tejto udalosti a o s├║─Źasnej situ├ícii v katol├şcko-┼żidovskom dial├│gu na Slovensku rozpr├ívaj├║ Lucia Hidv├ęghyov├í a Maro┼í Borsk├Ż, ktor├ş sa podie─żali na vydan├ş pramennej publik├ície ÔÇ×Od Seelisbergu […]

Bleskov├ę spr├ívy