Arcibiskup Ševčuk: Ukrajina bojuje! Ďakujem poľskému ľudu a všetkým

„Chcel by som úprimne poďakovať poľskému ľudu, poľskému episkopátu a poľskému štátu. Prijali už viac ako milión utečencov do svojho náručia, do svojich domovov a snažia sa urobiť všetko pre to, aby týmto ľuďom poskytli potrebnú pomoc,“ povedala hlava Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi Svjatoslav Ševčuk v každodennom videoposolstve ukrajinskému ľudu a celému svetu z Kyjeva. „Pán Boh nech vám to stonásobne vráti,“ poznamenal.

Arcibiskup Ševčuk tiež vyjadril vďaku pápežovi Františkovi za to, že počas nedeľnej modlitby Anjel Pána opäť ostro a jednoznačne odsúdil vojnu na Ukrajine. „Dal jasne najavo, že toto nie je nejaká operácia, ale vojna. Je to vojna predovšetkým proti mierovým ľuďom, civilistom,“ povedal. Poznamenal, že dnes, v dvanásty deň vojny, máme podľa OSN už jeden a pol milióna utečencov z Ukrajiny, ktorí opustili svoju vlasť.

Arcibiskup Ševčuk úprimne poďakoval všetkým, ktorí „podporujú náš ľud, našu vlasť, našu armádu“. Poznamenal, že mu prichádza nespočetné množstvo listov solidarity. Hlava Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi vyjadrila vďačnosť najmä katolíckym biskupom Ázie, najmä Hongkongu, cirkvám v Indii, najmä sýrsko-malabarskej a sýrsko-malankarskej. „Srdečná vďačnosť katolíckym cirkvám východnej Európy: Rumunsku, Bulharsku, Maďarsku, Slovensku, všetkým tým, ktorí zvlášť cítia bolesť našej Cirkvi a nášho ľudu,“ povedal a dodal: „Ukrajina bojuje, Ukrajina bojuje.“

Ubezpečil, že jeho srdcu je obzvlášť blízka Kyjevská arcidiecéza. Na predmestiach Kyjeva prebiehajú prudké boje. Tri mestá, ktoré sa nachádzajú niekoľko desiatok kilometrov od centra Kyjeva, sa stali takýmto strašným bojiskom. Sú to Irpin, Gostomel a Bucha.

„Včera sme dostali správu, že bol zabitý vedúci Hostomelu Jurij Prylypko. Stalo sa to práve vtedy, keď rozdával jedlo a lieky núdznym. Starosta obce Bucha Vadym Denysenko, ktorý odvážne plnil svoje úlohy, bol zranený. Ďakujem všetkým, ktorí dôstojne vykonávajú štátnu moc na rôznych úrovniach a organizujú civilnú ochranu,“ povedal.

Arcibiskup s veľkou ľútosťou poznamenal, že všetky reči o zelených koridoroch, o možnosti evakuácie ľudí z miest, ktoré najviac trpia obkľúčením a bombardovaním, sú falošné. „Dnes žiadame svetové spoločenstvo: zatvorte oblohu nad Ukrajinou, pretože ruské rakety zabíjajú najviac ľudí na našej zemi,“ povedal.

Hlava Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi pripomenula, že dnes sa na Ukrajine pre kresťanov žijúcich podľa juliánskeho kalendára začína pôst. „Dnes sa modlíme, postíme a robíme dobré skutky,“ povedal. Arcibiskup Ševčuk osobitne poďakoval Caritas Ukrajina, ktorá robí všetko pre to, aby zabezpečila základné veci tam, kde je to dnes najťažšie.

Vatican News TK KBS


„Chcel by som úprimne poďakovať poľskému ľudu, poľskému episkopátu a poľskému štátu. Prijali už viac ako milión utečencov do svojho náručia, do svojich domovov a snažia sa urobiť všetko pre to, aby týmto ľuďom poskytli potrebnú pomoc,“ povedala hlava Ukrajinskej gréckok…

Autor správy, foto a správu publikovala TK KBS on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Ženy, vďaka že ste. Bez vás by bol svet neúplný.Kláštor kapucínov Bratislava on Facebook

Ut mar 8 , 2022
Ženy, vďaka že ste. Bez vás by bol svet neúplný.

Čitatelia, ktorí si prečítali tento článok si prečítali aj tieto