Pápež František: Vojna je zlyhaním

Pápež František na sociálnej sieti Twitter zverejnil úryvok z encykliky Fratelli tutti. Na jeho účte sa objavili dve fotografie s krížom a textom preloženým do rôznych jazykov, vrátane ruštiny a ukrajinčiny. V piatok pápež hovoril telefonicky so Sviatoslavom Ševčukom, arcibiskupom kyjevsko-haličským, aby ho uistil o svojich snahách o mier.

„Každá vojna zanecháva náš svet horším, ako bol predtým. Vojna je zlyhaním politiky a ľudskosti, hanebnou kapituláciou, pálčivou porážkou od síl zla“ (Fratelli tutti, 261), píše pápež na sociálnej sieti Twitter. V tweete s hashtagmi #Ukraine #PrayerTogether pápež tiež znovu nabáda k modlitbám za mier. Na Popolcovú stredu vyzval všetkých veriacich, aby dodržiavali deň modlitieb a pôstu za Ukrajinu.

Vatikán citát z encykliky pápeža Františka Fratelli tutti z roku 2020 rozšíril na Twitteri v obvyklých jazykoch – taliančine, angličtine, francúzštine, španielčine, portugalčine, nemčine, poľštine a arabčine – a výnimočne aj v ruštine a ukrajičine.

Rímsky sekretariát kyjevského arcibiskupa informoval o piatkovom telefonickom rozhovore medzi pápežom a Sviatoslavom Ševčukom, ktorý je hlavou gréckokatolíckej cirkvi na Ukrajine. František sa pýtal na situáciu v Kyjeve a na Ukrajine všeobecne a vyjadril ochotu urobiť všetko, čo je v jeho silách, aby pomohol. Pýtal sa tiež na situáciu biskupov a kňazov v oblastiach najviac postihnutých ruskou vojenskou operáciou.

Pápež potom poďakoval ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi za jej blízkosť ľuďom, za rozhodnutie stáť pri nich a za poskytnutie suterénu kyjevskej katedrály, ktorá sa stala útočiskom pre utečencov. Nakoniec ju uistil o svojich modlitbách a požehnal trpiacemu ukrajinskému ľudu.

Pápež František už v piatok dopoludnia navštívil ruské veľvyslanectvo pri Svätej stolici, čo je neobvyklý krok. Zdržal sa pol hodiny a vyjadril svoje obavy z vojny proti Ukrajine. Obvykle sa v takýchto prípadoch predvolávajú veľvyslanci, František sa naopak rozhodol navštíviť ambasádu.

Vatican News TK KBS


Pápež František na sociálnej sieti Twitter zverejnil úryvok z encykliky Fratelli tutti. Na jeho účte sa objavili dve fotografie s krížom a textom preloženým do rôznych jazykov, vrátane ruštiny a ukrajinčiny. V piatok pápež hovoril telefonicky so Sviatoslavom Ševčukom, arcibiskupom…

Autor správy, foto a správu publikovala TK KBS on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Ukrajinskí a slovenskí saleziáni evakuujú detský domov v Ľvove

So feb 26 , 2022
Saleziáni evakuujú detský domov v Ľvove. Sprevádzajme ich 🙏 saleziani.sk TK KBS Ukrajinskí a slovenskí saleziáni evakuujú detský domov v Ľvove. Dnes večer plánujú po dohode slovenskí saleziáni na ukrajinských hraniciach Autor správy, foto a správu publikovala TK KBS on Facebook Zdroj Read More

Čitatelia, ktorí si prečítali tento článok si prečítali aj tieto