Pápež: „V mene Boha vás žiadam, zastavte tento masaker!“

S ďalšou mocnou výzvou sa zastal nevinných obetí vojny na Ukrajine pápež František. „V mene Boha vás žiadam: zastavte tento masaker!“ – vyslovil s dôrazom z okna nad Námestím sv. Petra v nedeľu 13. marca, v deň, keď vojna na Ukrajine trvá už 18 dní. Svätý Otec práve v tento deň začal desiaty rok svojho pontifikátu.

Na poludňajšiu modlitbu sa zhromaždili pútnici a obyvatelia Ríma, viacerí s ukrajinskými zástavami na znak solidarity. Svätý Otec po udelení požehnania vyslovil vážnym hlasom túto výzvu:

„Bratia a sestry, práve sme sa modlili k Panne Márii. Tento týždeň sa mesto, ktoré nesie jej meno, Mariupoľ, stalo mučeníckym mestom tej drásajúcej vojny, ktorá pustoší Ukrajinu. Zoči-voči barbarstvám zabíjania detí, nevinných ľudí a bezbranných civilistov neobstoja nijaké strategické dôvody: jediné, čo je na mieste, je ukončiť neakceptovateľnú ozbrojenú agresiu skôr, než premení mestá na cintoríny.

S bolesťou v srdci pripájam svoj hlas k hlasu obyčajných ľudí, ktorý úpenlivo prosí o ukončenie vojny. V mene Boha, nech sa načúva volaniu trpiacich a urobí sa koniec bombardovaniam a útokom! Nech sa naozaj a s rozhodnosťou stavia na rokovaní a nech sú humanitárne koridory účinné a bezpečné. V mene Boha vás žiadam: zastavte tento masaker!

Ešte raz by som chcel povzbudiť k prijatiu tak mnohých utečencov, v ktorých je prítomný Kristus, a poďakovať za veľkú sieť solidarity, ktorá sa vytvorila.Prosím všetky diecézne a rehoľné spoločenstvá, aby zintenzívnili modlitby za pokoj. Boh je len Bohom pokoja, nie je Bohom vojny, a ten, kto podporuje násilie, znesväcuje jeho meno. Teraz sa v tichosti modlime za tých, ktorí trpia a za to, aby Boh obrátil srdcia k pevnej vôli po pokoji.“

Námestie Svätého Petra zaplnené pútnikmi sa po pápežovej výzve na minútu ponorilo do ticha.

V úvodnom biblickom zamyslení sa pápež František sústredil na udalosť Ježišovho premenenia na hore, ktoré opisuje evanjelium Druhej pôstnej nedele (Lk 9,28-36). Zvlášť dal do pozornosti moment, keď trojicu apoštolov premohol spánok. Takáto ospalosť premohla učeníkov aj v Getsemani, pripomenul pápež. Štyridsaťdňová pôstna doba je „obdobie, v ktorom nás Boh chce prebudiť z vnútornej letargie, z tejto ospalosti, ktorá nedovolí Duchu, aby sa prejavil“.

Svätý Otec dal veriacim aj praktické návrhy. Pri pociťovaní ospalosti a telesnej únavy brániacej modlitbe odporúčal vzývať s dôverou pomoc Ducha Svätého. Jeho druhá rada sa týkala praxe večernej modlitby pred spaním:

„V tomto pôstnom období bude pre nás dobré, ak po námahách každého dňa nezhasneme svetlo v izbe bez toho, aby sme sa postavili do Božieho svetla. … Dajme Pánovi príležitosť, aby nás prekvapil a prebudil nám srdce.“ Po tomto povzbudení pápež František ponúkol dva návody: napr. otvoriť Evanjeliu a nechať sa prekvapiť Božím slovom, alebo hľadieť na kríž a„žasnúť pred bláznivo milujúcou Božou láskou“.

Vatican News TK KBS


S ďalšou mocnou výzvou sa zastal nevinných obetí vojny na Ukrajine pápež František. „V mene Boha vás žiadam: zastavte tento masaker!“ – vyslovil s dôrazom z okna nad Námestím sv. Petra v nedeľu 13. marca, v deň, keď vojna na Ukrajine trvá už 18 dní. Svätý Otec práve v tento…

Autor správy, foto a správu publikovala TK KBS on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Pápež: V Božom mene, zastavte! Myslite na siroty!

Ne mar 13 , 2022
„Nikdy nie vojnu! Myslite najprv na deti, ktorým sa upiera nádej na dôstojný život. Na deti zabité či zranené, na siroty. Na deti, ktoré majú ako hračky zvyšky z vojny… V Božom mene, zastavte!“ Týmito slovami vyslovil svoju opätovnú výzvu Svätý Otec František v sobotu 12. marca 2022, keď vojnový […]

Čitatelia, ktorí si prečítali tento článok si prečítali aj tieto