Photos from CZ ECAV Bratislava Staré Mesto’s postCZ ECAV Bratislava Staré Mesto on Facebook

OTVORILI SME ZREKONŠTRUOVANÉ STARÉ LÝCEUM
Cirkevný zbor ECAV Bratislava-Staré Mesto otvoril obnovené Staré Lýceum – Laboratórium otvorenej spoločnosti. Stane sa kultúrno-komunitným centrom Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku, Cirkevného zboru (CZ) Bratislava-Staré Mesto. Bude tiež priestorom na dialóg, slobodu a rovnosť.

Služby Božie pripravili:
Kázeň: Kari Veiteberg, biskupka Nórskej evanjelickej cirkvi
Oslovenie a modlitby: Anna Polcková, Ján V. Michalko, Michal Vogl, Lars Müller-Marienburg, Mikhailo Kapustin, Daniel Pastirčák, Martin Kováč
Organ: Ján V. Michalko
Hudobné stvárnenie: Solamente naturali a Plechový kvintet

„V aktivitách centra chceme nabádať ľudí k tvorivosti, zmierňovaniu napätia, predchádzaniu násilia. Chceme dať jasnú podporu tým, ktorí sú slabí, osamelí alebo sú to ľudia v menšine. Chceme spájať ľudí, ktorí pomáhať chcú, s tými, ktorí pomáhať vedia,“ hovorí predsedajúca farárka CZ Anna Polcková.

V obnovenom staronovom lýceu bude cirkevný zbor organizovať umelecké programy, koncerty, výstavy, ale aj výchovno-vzdelávacie projekty, workshopy či diskusie. Vítaná je spolupráca s tými, ktorí sú ochotní pomáhať pri odstraňovaní prejavov diskriminácie, nenávisti a extrémizmu a podporovať „ľudskosť a úctu k životu“.

Evanjelické lýceum zohralo významnú úlohu v rozvoji vzdelanosti v období Rakúsko-Uhorska i slovenskej kultúry. Školskú budovu dala v 18. storočí postaviť evanjelická cirkev. Jedným z rektorov lýcea bol polyhistor Matej Bel. Evanjelici ju získali späť v nevyhovujúcom technickom stave po 40 rokoch komunistického režimu v rámci reštitúcií, dlhodobo však nedokázali zrealizovať výraznejšiu rekonštrukciu. Cesta k obnove sa otvorila pred niekoľkými rokmi vďaka grantom Európskeho hospodárskeho priestoru.

V objekte zostane pracovisko SAV, ktoré spravuje archív cirkevného zboru. Vzácne knižné zbierky v počte 80.000 zväzkov kníh a rukopisov budú v moderne vybavenom archíve, ktorý zaberá takmer polovicu rozlohy budovy. V jej druhej časti bude spomínané kultúrno-komunitné centrum.

Neoddeliteľnou súčasťou Lýcea je jedna z najväčších zachovaných historických knižníc na území Slovenska. Vo fonde knižnice je okolo 90.000 knižničných jednotiek. Rovnako tak zachovaná zbierka glóbusov, vzácna vekom a unikátna počtom. Jej súčasťou je deväť zachovaných glóbusov. V rámci rekonštrukcie sa realizoval aj historicky najväčší presun knižného fondu, ktorý rekonštrukciou získal reprezentatívne priestory a archívny regálový systém.

Foto: Stanislav Griguš

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Orientácie

Po dec 4 , 2023
„TU V TÝCHTO MÚROCH SÚ ZAPÍSANÉ MNOHÉ MODLITBY ĽUDÍ“ Včerajšie ORIENTÁCIE sa v úvode venujú menovaniu nového vladyku-nominanta Jonáša. V krátkej reportáži porozpráva on sám aj o tom, prečo je pre neho dôležité, aby biskupská vysviacka bola v Katedrálny chrám sv. Jána Krstiteľa A v čase 8:15 je v Orientáciách […]

Čitatelia, ktorí si prečítali tento článok si prečítali aj tieto

Bleskové správy