Photos from Prešovská archieparchia’s post

VLADYKA PETER RUSNÁK SA STRETOL S KŇAZMI NA DÔCHODKU A ICH MANŽELKAMI

Vladyka Peter Rusnák, prešovský apoštolský administrátor, pokračoval v tradičnom stretávaní s kňazmi na dôchodku, ich manželkami a vdovami po zomrelých kňazoch v posviatok Stretnutia Pána, 3. februára. Spoločne s vladykom slávili svätú liturgiu v kaplnke Gréckokatolíckeho kňazského seminára v Prešove predstavení seminára a desať kňazov na dôchodku. Na stretnutí sa zúčastnilo aj pätnásť kňazských manželiek a vdov po zomrelých kňazoch. V úvode pozdravil všetkých, ktorí merali cestu do Prešova, aby mohli spoločne stráviť tento sviatočný deň, pri Eucharistickom prestole i jedálenskom stole.

V homílii vladyka Peter pripomenul, aký posviatok sa slávi – posviatok Stretnutia. Na stretnutie s prisľúbeným Mesiášom čakali svätí, ktorých si východná cirkev pripomína 3. februára – spravodlivý Simeon a prorokyňa Anna. Spoznali ho v chrámovom dave vďaka nutkaniu Svätého Ducha, ktorí ich viedol. Svätý Duch je stále prítomný v živote každého človeka – v jeho situácii, manželstve i samote. V svätej liturgii je stále ponúknutá možnosť zúčastniť sa na vďakyvzdaní Bohu, možnosť ho stále nájsť a stretnúť.

Na záver vladyka reflektoval hojnú účasť, v ktorej sa ukrývali mnohé príbehy a svedectvá kňazského života, či už celibátnych kňazov, kňazských rodín i vdov, ktoré už odprevadili manželov kňazov do večnosti. Zaspomínal na obetavosť jeho vlastných rodičov, ktorí spolu kráčali manželstvom v neľahkých časoch. Spoločné stretnutie využil aj na gratuláciu k blížiacim sa okrúhlym narodeninám otca Mareka Kaľatu, jedného zo špirituálov kňazského seminára. Prial mu, aby bol šťastným kňazom, lebo taký kňaz je požehnaním pre svet.
Počas spoločného obedu s bohoslovcami otec Andrej Rusnák venoval prítomným autobiografiu vladyku Jána Hirku, prosiac o modlitby. Túto prosbu rozšíril aj vladyka Peter, pozvaním k modlitbe za Gréckokatolícky kňazský seminár, jeho predstavených, bohoslovcov i budúce kňazské povolania.

Foto: Richard Fučko


Autor správy, foto a správu publikoval Prešovská archieparchia on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

MODLITBOVÁ AKCIA ZA NAŠU ARCIDIECÉZU 🙏Farnosť Bratislava - Prievoz on Facebook

So feb 4 , 2023
MODLITBOVÁ AKCIA ZA NAŠU ARCIDIECÉZU 🙏 Modlitbová akcia: RUŽENCOVÉ OBJATIE DIECÉZ SLOVENSKA 🇸🇰 V rámci tejto akcie Vás dnes srdečne pozývame k modlitbe svätého ruženca za Bratislavská arcidiecéza 🙏 V pripravenej grafike Vám okrem modlitby na úvod a k jednotlivým desiatkom ponúkame aj zopár informácií o tejto diecéze. Poskytnuté údaje […]

Čitatelia, ktorí si prečítali tento článok si prečítali aj tieto

Bleskové správy