Photos from Prešovská archieparchia’s post

KATECHÉZY PRED BISKUPSKOU CHIROTÓNIOU
SAKKOS

Sakkos (grécky: σάκκος, „vrecovina“) je rúcho, ktoré nosia jedine biskupi. Biskup ho nosí vždy, keď slávi božskú liturgiu prípadne aj iné bohoslužby, v ktorých to predpisujú jednotlivé rubriky (obchod chrámu s plaščenicou, či pozdvihovanie životodárneho Kríža na sviatok 14. septembra a iné).

Pôvodne všetci biskupi nosili felón, podobný tomu, ktorý nosili kňazi, ale felón biskupov bol tkaný alebo vyšívaný viacvrstvovým krížovým vzorom nazývaným polystavrion „mnohokrížov“. Používanie sakkosu bolo privilégiom, ktoré udelil byzantský cisár jednotlivým patriarchom ako znak svojej osobnej priazne. Prvý písomný dôkaz sa nachádza v spisoch Balsamona, patriarchu Antiochie z 12. storočia. Do trinásteho storočia nosili sakkos všetci patriarchovia, ako aj niekoľko vysoko postavených arcibiskupov. Ostatní biskupi naďalej nosili polystavrionový felón. Po páde Konštantínopolu v roku 1453 začali aj biskupi používať sakkos.

Tento odev je liturgickou tunikou so širokými rukávmi a výrazným lemovaním. Siaha pod kolená a po stranách sa zopína gombíkmi. Zvyčajne je vyrobený z brokátovej látky alebo môže byť aj okrasne vyšívaný. Na zadnej strane v strede chrbtaje umiestnený kríž a taktiež sú tam gombíky alebo slučky, na ktoré sa upevňuje omofór. Niektorí biskupi majú na sakkose pripevnené aj malé rolničky (zvončeky), vychádzajúc zo starozákonného rúcha židovského veľkňaza (Ex 28, 33-34; 39, 25-26).

Sakkos symbolizuje červený žoldniersky plášť do ktorého bol oblečený Ježiš Kristus pri výsluchu. Počas bohoslužby pripomína biskupovi obetu Ježiša Krista, ktorý sa obetuje Nebeskému Otcovi. Aj biskup je povinný obliecť sa do „rúcha pravdy“ nie iba navonok, ale aj vnútorne. Zakrýva všetky ostatné rúcha a zároveň ich chráni a šetrí, čo symbolizuje Božiu prozreteľnosť, ktorá všetko na svete chráni a o všetko sa stará. Takto má biskup svojím životom a rovnako aj poslaním veriacim pripomínať Božiu spravodlivosť, a tak byť zvestovateľom Božieho diela spásy, ktoré sa už uskutočnilo v Kristovej smrti a zmŕtvychvstaní.

Autor správy, foto a správu publikoval Prešovská archieparchia on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

SLÁVNOSŤ 100. VÝROČIA POSVÄTENIA ORGANA VO VEĽKOM KOSTOLE Diskusia o histórii, súčasnosti a budúcnosti jedného z najvýznamnejšíc...CZ ECAV Bratislava Staré Mesto on Facebook

Ne jan 14 , 2024
SLÁVNOSŤ 100. VÝROČIA POSVÄTENIA ORGANA VO VEĽKOM KOSTOLE Diskusia o histórii, súčasnosti a budúcnosti jedného z najvýznamnejších organov na Slovensku. Moderuje: Ján V. Michalko. Diskutujú: Marek Cepko, Stanislav Tichý a Martin Bako. 📆 Štvrtok 25. januára 2024 🕰 17:00 h 💒 Staré Lýceum, Konventná 15 Diskusia sa koná v rámci […]

Čitatelia, ktorí si prečítali tento článok si prečítali aj tieto