Photos from Prešovská archieparchia’s post

KATECHÉZY PRED BISKUPSKOU CHIROTÓNIOU
PANAGIA (grécky: Παναγία, pan- “celá” a hágios “svätá”, Celá svätá alebo aj Najsvätejšia) je v prvom rade jeden z titulov Presvätej Bohorodičky Márie vždy Panny. Týmto názvom sa zároveň označuje aj ozdobný kovový medailón, na ktorom je ikonograficky vyobrazená Presvätá Bohorodička s malým Ježišom. Panagia je vyrobená z kovu a môže byť v zlatom či striebornom prevedení. Po stranách je ozdobená rôznymi farebnými kamienkami. Na jej vrchu je umiestnená mitra a zo spodu visí ozdobný prívesok taktiež s farebným kamienkom. Panagiu môže nosiť na svojej hrudi jedine biskup. Je teda takým rozlišovacím prvkom, ktorým sa dá biskup odlíšiť od kňaza.

KRÍŽ
Treba mať na pamäti, že vo východných cirkvách byzantsko-slovanskej tradície môže každý kňaz na svojej hrudi nosiť strieborný kríž. Už podľa hierarchického stupňa alebo ocenenia, môže byť kňaz neskôr ocenený biskupom a dostáva právo nosiť zlatý kríž (protojerej, protopresbyter). Prípadne je ešte vyšší stupeň ocenenia, kedy kňaz je ustanovený za stavroforného protojereja – má právo nosiť zlatý kríž s ozdobami. Kríž s ozdobami je zlatej farby a má bohaté zdobenie rôznymi farebnými kamienkami. Podobne ako panagia je na vrchu zakončený mitrou a zo spodu visí ozdobný prívesok taktiež s farebným kamienkom. Takéto zdobené kríže nosia napríklad archimandriti, protosynkeli či synkeli (generálny vikár, vikár) ako symbol ich úradu, ale môže byť udelený aj iným kňazom.

Keď biskup slávi v plnom liturgickom rúchu božskú liturgiu mal by na svojej hrudi mať zavesenú panagiu a kríž. Mimo liturgického slávenia zvykne biskup nosiť iba panagiu. V prípade, že svätú liturgiu slávi arcibiskup, ktorý je zároveň hlavou cirkvi (metropolita, väčší arcibiskup alebo patriarcha), tak ten okrem panagie a kríža má na hrudi zavesený aj iný zlatý medailón, tzv. enkolpion.

ENKOLPION (grécky: ἐγκόλπιον, enkólpion, v preklade „na hrudi“), je medailón podobný panagii avšak v jeho strede je ikonograficky vyobrazený samotný Ježiš Kristus Pantokrátor, ktorý pravou rukou žehná a v ľavej ruke drží Božie slovo. V širšom slova zmysle je enkolpionom každý ozdobný náprsný medailón, teda aj panagia je enkolpion s vyobrazením Presvätej Bohorodičky. Z histórie sú zachované duté enkolpiony, ktoré slúžili mníchom na uchovávanie a prenášanie Eucharistie k svojim spolubratom pustovníkom. Prípadne sú známe aj enkolpiony, ktoré slúžili na uchovanie relikvií svätých.


Autor správy, foto a správu publikoval Prešovská archieparchia on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

„Otec Levycky a otec Heleta... začínam modlitbu na mysli s nimi“, to sú slová apoštolského nuncia na Ukrajine – Redemptoristi Redemptoristi on Facebook

Ut jan 16 , 2024
Ďakujeme za slová arcibiskupa Visvalda Kulbokasa, apoštolského nuncia na Ukrajine, ktorý slávil vianočnú svätú omšu v Charkove, vo vojnovej zóne 50 kilometrov od hraníc s Ruskom. Arcibiskup povedal, že sa neustále modlí za deti, ale aj za väzňov, pretože „ani neviete, koľko ich osobne poznám, koľko rodín, ktoré majú svojich […]

Čitatelia, ktorí si prečítali tento článok si prečítali aj tieto