Slovenská pomoc sirotám, ktorí prišli o rodičov, zahŕňa i detský domov

Súčasťou slovenskej pomoci ukrajinským deťom, ktoré prišli o rodičov, sú v Zakarpatskej oblasti projekt bezpečného domova pre deti z Mariupoľa v Serednom a vznik fyzioterapeutického centra v Svaľave. Po návšteve Zakarpatska o tom informovali zástupcovia organizácie Úsmev ako dar, Katolíckej cirkvi a združenia Feman.

V Zakarpatskej oblasti, ktorá susedí so Slovenskom a má okolo 1,2 milióna obyvateľov, sa aktuálne nachádza zhruba 375.000 ľudí z východných častí Ukrajiny, hľadajúcich útočisko pred vojnou, z toho 120.000 detí. Pre tamojšiu administratívu to znamená aj veľkú finančnú záťaž a každá pomoc je z ukrajinskej strany vítaná a oceňovaná.

Po návšteve tejto oblasti z minulého týždňa to konštatoval poradca predsedu vlády SR pre cezhraničnú spoluprácu a riaditeľ združenia Feman Eduard Buraš.

Upozornil pritom na riziko ďalšieho vývoja v súvislosti s pretrvávajúcou vojnou na Ukrajine. „Čo nás čaká na jeseň v dôsledku toho, čo sa deje, je ťažko predpovedať, ale je jasné, že ten dosah môže byť aj na nás, na našu hranicu a môže sa prejaviť aj tu,“ povedal.

Súčasťou stredajšej návštevy na Ukrajine, ktorej cieľom bolo oboznámiť sa so situáciou a projektmi, boli aj detský ombudsman Jozef Mikloško, predseda Rady Konferencie biskupov Slovenska pre migrantov a utečencov Jozef Haľko a košický eparcha Cyril Vasiľ.

Komisár pre deti poukázal na to, že čím viac Slovensko pomôže deťom, ktoré sú odkázané na pomoc na Ukrajine, tým menej budú nútené odísť za hranice. Jeden zo zásadných spôsobov je podľa neho pomoc s bývaním a príkladom toho je domov pre 24 detí z Mariupoľa v Serednom.

„Druhý smer je pomoc týmto sirotám, polosirotám, deťom, ktoré sú ranené a z týchto vojnových oblastí, znovu sa začleniť do života. Všetci vieme, že tie traumatické udalosti, ktoré zažili, ich môžu poznačiť na celý život, čiže rehabilitácia do života – či už fyzická aj psychická, čo ide ruka v ruke,“ povedal.

Arcibiskup Vasiľ ocenil, že mohol navštíviť dom v Serednom, ktorý cirkev poskytla pre profesijnú rodinu s 24 deťmi.

„Je to ukážka toho, ako spolupráca rôznych dobročinných organizácií a miestnej cirkvi môže vytvoriť aj takýto nový domov pre celú dosť početnú skupinu detí, teda utečencov, tých najzraniteľnejších, ktorým chýba vlastná rodina a teraz už aj vlastné miesto, v ktorom boli zvyknutí vyrásť,“ uviedol.

Podľa Buraša sa pilotný projekt fyzioterapeutického centra pre deti v Svaľave môže v prípade úspechu realizovať aj na Slovensku ako cezhraničný projekt

TK KBS


Súčasťou slovenskej pomoci ukrajinským deťom, ktoré prišli o rodičov, sú v Zakarpatskej oblasti projekt bezpečného domova pre deti z Mariupoľa v Serednom a vznik fyzioterapeutického centra v Svaľave. Po návšteve Zakarpatska o tom informovali zástupcovia organizácie Úsmev ako dar, …

Autor správy, foto a správu publikovala TK KBS on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Photos from saleziani.sk's post

Po aug 22 , 2022
HUMANITÁRNA POMOC SA VĎAKA VÁM DOSTALA AŽ DO MESTA SIVERSK V LUHANSKEJ OBLASTI 🕊🚚 Po príchode prenikne človeka v tomto meste obava – mnohé domy, v ktorých ešte začiatkom tohto roka žili, pracovali a radovali sa ľudia, sú teraz kompletne zničené. Potom sa však z rôznych miest vynoria miestni obyvatelia, […]

Čitatelia, ktorí si prečítali tento článok si prečítali aj tieto