Deň pamiatky umučených misionárov: sr. Veroniku sprítomňuje Biblia

Dnešný 24. marec sa v Cirkvi slávi už po 30. raz ako Deň modlitby a pôstu na pamiatku umučených misionárov. V Bazilike sv. Bartolomeja v Ríme, kde sa pri tejto príležitosti koná ekumenická modlitba s mottom „Hlas Slova“, sa uchováva aj pamiatka slovenskej misionárky, sestry Veroniky Terézie Rackovej.

Vo Svätyni pamiatky mučeníkov 20. a 21. storočia, zriadenej na Tiberskom ostrove v Ríme sv. Jánom Pavlom II., bude o 18.30 modlitba pod vedením vikára Svätého Otca pre Rímsku diecézu kardinála Angela De Donatisa, spolu so zástupcami Komunity Sant‘Egidio a za účasti pravoslávnych, anglikánov a evanjelikov.

Medzi svedkami viery, ktorých pamiatka je sprítomnená v rímskej Bazilike sv. Bartolomeja, je aj sestra Veronika Terézia Racková, slovenská rehoľníčka z Misijnej kongregácie služobníc Ducha Svätého. Zomrela pred šiestimi rokmi, 20. mája 2016, keď sa v Južnom Sudáne ako lekárka stala obeťou násilia počas jej služby ubiedeným ľuďom tejto krajiny.

Pripomeňme, že Južný Sudán, ktorý ešte stále nedospel k národnému zmiereniu a ukončeniu občianskej vojny, tento rok v júli navštívi Svätý Otec František.

Aj v súvislosti s témou tohtoročného Dňa modlitby a pôstu na pamiatku umučených misionárov, ktorá znie „Hlas Slova“ (Voce del Verbo), hodno spomenúť, že život sestry Veroniky Terézie Rackovej bol ponorený do kontaktu s Božím slovom. V africkej kaplnke Baziliky sv. Bartolomeja ju sprítomňuje jej fonendoskop a roztvorená Biblia v slovenskom vydaní.

Symbolický dátum 24. marca bol pre spomienkový deň vybraný ako výročie mučeníckej smrti sv. Óscara Romera, salvádorského arcibiskupa zabitého v roku 1980 priamo pri oltári. Podľa údajov Agentúry Fides bolo v roku 2021 zavraždených vo svete 22 misionárov: 13 kňazov, 6 laikov, 2 rehoľníčky a jeden rehoľný brat. V Afrike to bolo 11 obetí , v Amerike 7, v Ázii 3 a v Európe jedna obeť.

Vatican News TK KBS


Dnešný 24. marec sa v Cirkvi slávi už po 30. raz ako Deň modlitby a pôstu na pamiatku umučených misionárov. V Bazilike sv. Bartolomeja v Ríme, kde sa pri tejto príležitosti koná ekumenická modlitba s mottom „Hlas Slova“, sa uchováva aj pamiatka slovenskej misionárky, sestry Veron…

Autor správy, foto a správu publikovala TK KBS on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Oznam pre birmovancov: prosím aj animátorov, aby 25.03.2022 prišli už o 17:00 do Farského kostola. Ďakujem.

Št mar 24 , 2022
Oznam pre birmovancov: prosím aj animátorov, aby 25.03.2022 prišli už o 17:00 do Farského kostola. Ďakujem. Autor správy, foto a správu publikoval Rímskokatolícka farnosť Trstená on Facebook Zdroj Read More

Čitatelia, ktorí si prečítali tento článok si prečítali aj tieto