Pápež: Kresťan si do politiky prináša pamäť, nádej a schopnosť žasnúť

Politika je „predovšetkým umením stretnutia“, ktoré „sa žije prijatím druhého a prijatím jeho odlišnosti v úctivom dialógu“, uviedol pápež František pri stretnutí s členmi Politickej fraternity Chemin Neuf, ktorých prijal na audiencii vo Vatikáne.

Komunita Chemin Neuf (Nová cesta) má svoje počiatky v roku 1972 vo francúzskom Lyone a je spojená s katolíckou charizmatickou obnovou. Členov jej Politickej fraternity pápež František povzbudil k prežívaniu politickej angažovanosti v duchu bratstva. Pripomenul im slová Pia XI., že „politika je najvyššou formou lásky“:

„Ako kresťania však musíme urobiť viac: keďže evanjelium od nás žiada, aby sme milovali svojich nepriateľov, nemôžem sa uspokojiť s povrchným a formálnym dialógom, akým sú neraz agresívne rokovania medzi politickými stranami.“

Podľa slov Svätého Otca sa všetko začína „zmenou pohľadu na druhého“, „bezpodmienečným prijatím a rešpektovaním jeho osoby“:

„Ak k tejto zmene nedôjde, hrozí, že politika sa zmení na často násilnú konfrontáciu s cieľom presadiť vlastné predstavy, na hľadanie partikulárnych záujmov namiesto spoločného dobra, proti zásade, že „jednota prevyšuje konflikt“.“

Nezabúdajme tiež, že realita je dôležitejšia než idea, pripomenul pápež František mladým členom Politickej fraternity Chemin Neuf ďalšiu zo svojich zásad rozlišovania. Takto sa kresťan vyhne sklzu do ideológie a budovaniu politiky na piesku, poznamenal Svätý Otec. Svojich hostí tiež povzbudil angažovať sa v prospech migrantov a dbať o ekológiu.

Ďalšou orientačnou zásadou rozlišovania pre kresťana v politike je to, že „celok je viac ako časť“, pokračoval pápež. Ako tri kľúčové slová pre kresťana v politike napokon vymenoval „pamäť“, „nádej“ a „žasnutie“. „Kresťanský život nie je možný bez tohto žasnutia,“ zdôraznil Svätý Otec:

„Žasnutie je to, čo mi dáva vnímať, že som v Ježišovi, s Ježišom. Úžas z toho, že vidíme veľkosť Pána, veľkosť jeho osoby, veľkosť jeho programu, že cítime veľkosť blahoslavenstiev ako programu života.“

Vatican News TK KBS


Politika je „predovšetkým umením stretnutia“, ktoré „sa žije prijatím druhého a prijatím jeho odlišnosti v úctivom dialógu“, uviedol pápež František pri stretnutí s členmi Politickej fraternity Chemin Neuf, ktorých prijal v pondelok 16. mája na audiencii vo Vatikáne.

Autor správy, foto a správu publikovala TK KBS on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Arcibiskup Graubner je pripravený slúžiť ako pražský arcibiskup niekoľko rokov

Ut máj 17 , 2022
Jan Graubner, ktorého pápež František vymenoval za nového pražského arcibiskupa, je pripravený pôsobiť v tejto funkcii niekoľko rokov. Povedal to na tlačovej konferencii v Prahe, pričom sa odvolával na svoj rozhovor s kardinálom Marcom Ouelletom, ktorý ho informoval o rozhodnutí pápeža a zároveň súhlasil s Graubnerovým niekoľkoročným mandátom. „Ak to […]

Čitatelia, ktorí si prečítali tento článok si prečítali aj tieto