Photos from Gréckokatolícky kňazský seminár v Prešove’s post Gréckokatolícky kňazský seminár v Prešove on Facebook

Veľkej noci, teda Pasche, predchádza obdobie Veľkého pôstu, ktoré sa vo východnej cirkvi nazýva Svätá Štyridsiatnica. Je to obdobie pokánia, ktoré sa v byzantskej tradícii vyznačuje vlastnou pôstnou disciplínou a taktiež dlhšími bohoslužbami, ktoré majú kajúci charakter.

Do tohto krásneho obdobia sme vstúpili v našom seminárnom chráme aj my, a to slávením večierne v Syropôstnu nedeľu. V jej závere sa konal obrad zmierenia, v ktorom sme prosili brat brata o odpustenie a tak sme sa vzájomne zmierili a odpustili si. Takto sme s čistým srdcom vstúpili na cestu Veľkého pôstu. Počas tohto času nám veľakrát zaznejú modlitby Veľkého povečeria s kánonom Andreja Krétskeho, Liturgie vopred posvätených darov a modlitba sv. Efréma Sýrskeho, ktorá nám pripomenie akí sme slabí, biední a v čom máme na sebe pracovať. Veľké poklony nás budú hádzať do prachu zeme, aby sme si cez to uvedomili svoju úbohosť a hriešnosť, že vo svojom živote potrebujeme Krista. Hlavným cieľom tejto cesty je obrátenie, opätovné zameranie svojho pohľadu na Ježiša, obnovenie človeka ako Adama ukrižovaného a zmŕtvychvstalého s Kristom. Cirkevní Otcovia nám vrelo odporúčajú, aby sme sa počas Veľkého pôstu intenzívnejšie zúčastňovali na bohoslužbách, ktoré sú obohatené o dojímavé liturgické hymny, kajúce modlitby a poklony.

Preto aj vás pozývame, aby sme každý podľa svojích vlastných možností prichádzali v tomto čase do chrámu. Nech podstatou nášho pôstu nie je iba zdržanlivosť od pokrmu, lebo keď nedržíme svoj jazyk na uzde pred znevažovaním svojích blížnych, potom odopieranie pokrmu svojmu telu je bez úžitku. Nech je pre každého z nás obdobie Veľkého pôstu časom milostí, posvätenia a očistenia, aby sme tak s čistým srdcom dôstojne ospievali Kristovo utrpenie, smrť i pochovanie a stali sa svedkami Jeho slávneho Vzkriesenia.

Autor: Samuel Malík
Fotograf: Blažej Rebják

Autor správy, foto a správu publikoval Gréckokatolícky kňazský seminár v Prešove on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Už v pondelok sa začína Národný týždeň manželstva 2024

Po feb 12 , 2024
Dobré manželstvo nie je samozrejmosť ❤️ … Nosným motívom NTM je myšlienka, že „dobré manželstvo nie je samozrejmosť, ale vzťah, o ktorý sa potrebujeme starať“. Národný týždeň manželstva prebehne už tradične vo valentínskom týždni od pondelka do nedele, tento rok v dňoch 12. – 18. februára. Autor správy, foto a […]

Čitatelia, ktorí si prečítali tento článok si prečítali aj tieto

Bleskové správy