SILNÉ SLOVÁ PÁPEŽA FRANTIŠKA Otázkou sexuálneho zneužívania maloletých členmi kléru sa zoaberajú na stretnutí vo Varšave. Vo v…

SILNÉ SLOVÁ PÁPEŽA FRANTIŠKA

Otázkou sexuálneho zneužívania maloletých členmi kléru sa zoaberajú na stretnutí vo Varšave. Vo videoposolstve sa im prihovoril aj Svätý Otec.

https://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20210919005

Videoposolstvo pápeža Františka

„Drahí bratia a sestry, som rád, že vás môžem privítať teraz, keď ste sa zišli, aby ste sa zamysleli nad tým, ako Cirkev odpovedá na krízu sexuálneho zneužívania maloletých zo strany členov Cirkvi a nad spôsobmi, ako môže adekvátnejšie reagovať na tento mimoriadne závažný problém, ktorému čelíme.

V príhovore k vedúcim predstaviteľom biskupských konferencií celého sveta, ktorí sa stretli v Ríme vo februári 2019, som ich povzbudil k tomu, aby zaistili, že sa blaho obetí nebude odsúvať bokom v dôsledku pomýlenej starostlivosti o povesť Cirkvi ako inštitúcie. Práve naopak, len postavením sa zoči-voči pravde o týchto bezcitných činoch a pokorným požiadaním obetí a pozostalých o odpustenie, môže Cirkev nájsť cestu k tomu, aby bola opäť s dôverou považovaná za miesto prijatia a bezpečia pre tých, ktorí to potrebujú. Naše prejavy ľútosti sa musia premeniť na konkrétnu cestu reformy, jednak aby sme predišli ďalším zneužívaniam, ako aj garantovali druhým dôveru, že naše úsilie povedie k skutočnej a spoľahlivej zmene.

Povzbudzujem vás, aby ste načúvali volaniu obetí a zaangažovali sa spoločne i so spoločnosťou v širšom zmysle do týchto dôležitých diskusií, pretože sa skutočne týkajú budúcnosti Cirkvi v strednej a východnej Európe – nielen budúcnosti Cirkvi, ale aj sŕdc kresťanov. Týkajú sa našej zodpovednosti.

Nie ste prvými, čo sa so zodpovednosťou podujali na tieto tak nevyhnutné kroky, a je nepravdepodobné, že budete poslední. Vedzte však, že v týchto ťažkých časoch nie ste sami.

Priznanie si našich chýb a zlyhaní nás môže urobiť zraniteľnými a krehkými, to je isté. Ale môže to predstavovať aj čas nádhernej milosti, čas sebavyprázdnenia, otvorenia nových horizontov lásky a vzájomnej služby. Ak uznávame svoje chyby, nebudeme sa musieť ničoho báť, pretože to bude sám Pán, kto nás k tomu priviedol.

„Bez zlomyseľnosti voči komukoľvek a s láskou voči všetkým“ (A. Lincoln), vyzývam vás, aby ste boli pokornými nástrojmi Pána v službe obetiam zneužívania, vnímali ich ako spoločníkov a protagonistov spoločnej budúcnosti, učiac sa jeden od druhého ako sa stať vernejšími a odolnejšími, aby sme spoločne mohli čeliť budúcim výzvam.

Nech vás žehná Pán, nech vás ochraňuje Panna Mária, a prosím, nezabudnite sa za mňa modliť. Ďakujem.“

Zdroj: Vatican News

Autor správy, foto a správu publikovala TK KBS on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

JERZY PIWOWARSKI/Jasnogórskie spotkania | Novinky | Univerzitná knižnica Katolíckej univerzity v Ružomberku

Ut sep 21 , 2021
Od 21. septembra 2021 bude v Univerzitnej knižnici KU v Ružomberku pre individuálnu prehliadku sprístupnená výstava Jerzy Piwowarskieho/Jasnogórskie Spotkania. Výstava fotografií Jerzyho Piwowarskieho približuje diela vytvorené v rokoch 2010, 2011 a 2021 pred Nanebovzatím Panny Márie a sviatkom Matky Božej Częstochowskej. Cieľom projektu bolo pokúsiť sa vyjadriť emócie, ktoré sprevádzajú […]

Čitatelia, ktorí si prečítali tento článok si prečítali aj tieto