Vo veku 94 rokov zomrel kardinál Sodano, štátny sekretár dvoch pápežov

Vo veku 94 rokov zomrel 27. mája večer v Ríme kardinál Angelo Sodano, štátny sekretár Jána Pavla II. a Benedikta XVI. a emeritný dekan kardinálskeho kolégia. Od 9. mája bol hospitalizovaný so zápalom pľúc v rímskej nemocnici Columbus-Gemelli po pozitívnom teste na kovid. Posledná rozlúčka bude v utorok 31. mája o 11.00 vo Vatikánskej bazilike.

Ako štátny sekretár viedol kardinál Angelo Sodano vatikánsku diplomaciu 15 rokov, v rokoch 1991 až 2006, podieľajúc sa na medzinárodných mediáciách a mierových iniciatívach. V rokoch 2005 až 2019 bol dekanom kardinálskeho kolégia.

Kardinál Sodano viackrát navštívil Slovensko, keď pri apoštolských cestách sprevádzal sv. Jána Pavla II. Jeho podpis je pod základnou zmluvou medzi SR a Svätou stolicou z 24. novembra 2000.

Sústrastný telegram pápeža Františka

Pápež František v sústrastnom telegrame adresovanom sestre zosnulého pripomenul dlhoročnú službu kardinála Sodana Svätej stolici:

„Odchod kardinála Angela Sodana vyvoláva v mojej duši pocity vďačnosti Pánovi za dar tohto váženého muža Cirkvi, ktorý žil svoje kňazstvo s veľkorysosťou,“ píše Svätý Otec. Pripomína jeho dôležité úlohy vo vatikánskej diplomacii, až po delikátny úrad štátneho sekretára, ako aj horlivosť, s akou na pápežských zastupiteľstvách v Ekvádore, Uruguaji a Čile podporoval dialóg a zmierenie.

„V Rímskej kúrii vykonával svoje poslanie s príkladnou oddanosťou“ a „pri každej úlohe sa prejavoval ako cirkevne disciplinovaný muž, sympatický pastier, oživovaný túžbou všade šíriť kvas evanjelia,“ píše pápež František a vyjadruje blízkosť rodine zosnulého i spoločenstvu veriacich v jeho rodisku Asti. Vyslovuje tiež vďaku rehoľným sestrám z Domu sv. Marty a všetkým, ktorí mu s láskou pomáhali.

Pohreb 31. mája o 11.00 vo Vatikánskej bazilike

Posledná rozlúčka so zosnulým kardinálom Angelom Sodanom bude v utorok 31. mája o 11.00 v Bazilike svätého Petra.

Pohrebnej svätej omši bude pri Oltári katedry predsedať dekan kardinálskeho kolégia kard. Giovanni Battista Re za účasti kardinálov, arcibiskupov a biskupov. Záverečný obrad posledného odporúčania a rozlúčky vykoná osobne pápež František.

Životopis kardinála Angela Sodana

Angelo Sodano sa narodil sa 23. novembra 1927 v Isola d’Asti v Piemonte ako druhé zo šiestich detí v rodine, ktorá sa významne podieľala na živote Cirkvi a štátu. Jeho otec bol v rokoch 1948 až 1963 poslancom talianskeho parlamentu. Mladý Angelo absolvoval filozofické a teologické štúdiá v biskupskom seminári v Asti a neskôr v Ríme získal doktoráty z teológie na Pápežskej Gregorovej univerzite a z kánonického práva na Pápežskej Lateránskej univerzite.

23. septembra 1950 prijal kňazstvo v katedrále v Asti. Kňazské pôsobenie začal vyučovaním dogmatickej teológie a apoštolátom medzi mladými študentmi. V roku 1959 ho kardinál Angelo dell’Acqua, vtedajší zástupca Štátneho sekretariátu, povolal do služieb Svätej stolice. Po absolvovaní Pápežskej cirkevnej akadémie bol pridelený na apoštolské nunciatúry v Ekvádore, Uruguaji a Čile ako sekretár nunciatúry. V roku 1968 sa vrátil do Ríma, kde desať rokov pôsobil v Rade pre verejné záležitosti Cirkvi. Ako člen diplomatických misií Svätej stolice navštívil Rumunsko, Maďarsko a Východné Nemecko.

30. novembra 1977 ho sv. Pavol VI. vymenoval za titulárneho arcibiskupa a apoštolského nuncia v Čile. O niekoľko týždňov neskôr, 15. januára 1978, prijal v Asti biskupské svätenie z rúk kardinála Antonia Samorèho. V Čile pôsobil desať rokov: navštívil takmer všetky diecézy a spolupracoval na úspešnom uzavretí pápežskej mediácie medzi Čile a Argentínou. V roku 1988 ho sv. Ján Pavol II. povolal, aby nahradil kardinála Achilla Silvestriniho vo funkcii sekretára vtedajšej Rady pre verejné záležitosti Cirkvi. O rok neskôr, keď vstúpila do platnosti apoštolská konštitúcia Pastor Bonus, Sodano prevzal titul sekretára pre vzťahy so štátmi a venoval sa najmä Pápežskej komisii pre Rusko, ktorej bol predsedom.

Zastupoval Svätú stolicu na rôznych medzinárodných stretnutiach, napríklad na zasadnutiach ministrov zahraničných vecí Konferencie o bezpečnosti a spolupráci v Európe. V decembri 1990 prevzal úrad štátneho prosekretára a 29. júna 1991, deň po vymenovaní za kardinála, sa stal štátnym sekretárom. V roku 2002 bol zvolený za vicedekana kardinálskeho kolégia. Jeho kardinálskymi tutulárnymi chrámami boli od roku 1991 Santa Maria Nuova, od roku 1994 Albano a od roku 2005 Ostia.

Kardinál Angelo Sodano sa zúčastnil na konkláve v roku 2005. Benedikt XVI. ho opätovne potvrdil vo funkcii štátneho sekretára a schválil jeho zvolenie za dekana kardinálskeho kolégia, teda na pozíciu, ktorú dovtedy zastával sám kardinál Joseph Ratzinger. O niekoľko mesiacov neskôr pápež prijal jeho rezignáciu na post štátneho sekretára a za jeho nástupcu vymenoval kardinála Tarcisia Bertoneho. V roku 2019 pápež František prijal rezignáciu kard. Sodana na post dekana kardinálskeho kolégia. Ešte predtým sa na základe pápežského menovania zúčastnil na dvoch fázach synody o rodine v rokoch 2014 a 2015.

Po smrti kardinála Angela Sodana má kardinálske kolégium 208 členov, z ktorých 117 je voličov – elektorov.

Vatican News TK KBS


Vo veku 94 rokov zomrel 27. mája večer v Ríme kardinál Angelo Sodano, štátny sekretár Jána Pavla II. a Benedikta XVI. a emeritný dekan kardinálskeho kolégia. Od 9. mája bol hospitalizovaný so zápalom pľúc v rímskej nemocnici Columbus-Gemelli po pozitívnom teste na kovid. Posledná …

Autor správy, foto a správu publikovala TK KBS on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Nech sú jednotní a spojení v Láske (7. veľkonočná nedeľa) - P. Marcel Kovaľ CSsR Redemptoristi on Facebook

Ne máj 29 , 2022
Nech sú jednotní a spojení v Láske. Na 7. veľkonočnú nedeľu sa nám prihovára P. Marcel Kovaľ CSsR z komunity redemptoristov v Banskej Bystrici – Radvani. Autor správy, foto a správu publikoval Redemptoristi on Facebook Zdroj Read More

Čitatelia, ktorí si prečítali tento článok si prečítali aj tieto