Pápež začal katechézy o hodnote staroby, 2. marca bude deň pôstu za mier

Svätý Otec František začal nový cyklus katechéz, venovaný téme staroby. „Staroba je hodnotný dar,“ pripomenul v stredu 23. februára pri generálnej audiencii. V zaplnenej Aule Pavla VI. vyslovil opätovnú výzvu na podporu mieru na Ukrajine a vyzval pripojiť sa v stredu 2. marca ku dňu pôstu a modlitby za pokoj.

Pri svojom pravidelnom stretnutí s veriacimi Svätý Otec reagoval aj na aktuálne dianie. Vyjadril bolesť nad zhoršením situácie okolo Ukrajiny a pripomenul, že „Boh je Bohom pokoja, a nie vojny“ a „chce, aby sme boli bratmi, a nie nepriateľmi.“ Pápež vyslovil výzvu k pestovaniu spolužitia medzi národmi a rešpektovaniu medzinárodného práva a pozval veriacich pripojiť sa k prežívaniu blížiacej sa Popolcovej stredy 2. marca v duchu pôstu a modlitby za pokoj.

Po dvanástich katechézach venovaných sv. Jozefovi si Svätý Otec zvolil pre nový cyklus tému staroby. V úvodnej katechéze s názvom „Milosť času a spojenectvo vekových období života“ citoval slová proroka Joela: „Vaši starci budú mávať sny a vaši mládenci budú mať videnia“.

Pápež vyšiel z konštatovania reality demografickej zmeny. Otázka staroby spolu s otázkou migrácie predstavujú podľa jeho slov dve najdôležitejšie výzvy súčasnej doby. Svätý Otec upozornil na škodlivosť mentality odsúvania starých ľudí mimo záujmu spoločnosti, ako aj na falošný ideál večnej mladosti:

„Mladosť je krásna, ale večná mladosť je veľmi nebezpečný prelud. Byť starým je rovnako dôležité – a krásne – ako byť mladým. Zapamätajme si toto. Spojenectvo medzi generáciami, ktoré obnovuje všetky vekové obdobia života človeka, je naším strateným darom. Je potrebné ho znovu nájsť.“

V pozdravoch skupinám pútnikov sa pápež zvlášť obrátil na mladých ľudí, aby si pestovali vzťah so svojimi starými rodičmi a učili sa od nich životnej múdrosti.

Vatican News TK KBS


Svätý Otec František začal nový cyklus katechéz, venovaný téme staroby. „Staroba je hodnotný dar,“ pripomenul v stredu 23. februára pri generálnej audiencii. V zaplnenej Aule Pavla VI. vyslovil opätovnú výzvu na podporu mieru na Ukrajine a vyzval pripojiť sa v stredu 2. marca ku d…

Autor správy, foto a správu publikovala TK KBS on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Next Post

Gratulujeme k 75. narodeninám Mons. Jozefa Jaraba | Novinky Katolíckej univerzity | Katolícka univerzita v Ružomberku

St feb 23 , 2022
V stredu 23. februára 2022 sa Mons. Jozef Jarab, bývalý rektor Katolíckej univerzity v Ružomberku, dožíva významného životného jubilea 75 rokov. Celé univerzitné spoločenstvo v Ružomberku sa pripája k modlitbám vďaky za jeho službu. V stredu 23. februára 2022 sa Mons. Jozef Jarab, bývalý rektor Katolíckej univerzity v Ružomberku, dožíva […]

Čitatelia, ktorí si prečítali tento článok si prečítali aj tieto